Notowania

wiadomości
15.02.2012 11:10

Wielkopolskie: 50 wniosków ws. abolicji; jeden rozpatrzony pozytywnie

50 wniosków abolicyjnych dotąd w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim cudzoziemcy. Rozpatrzono dotąd dwa wnioski, w tym jeden - obywatelki Ukrainy - pozytywnie .

Podziel się
Dodaj komentarz

50 wniosków abolicyjnych dotąd w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim cudzoziemcy. Rozpatrzono dotąd dwa wnioski, w tym jeden - obywatelki Ukrainy - pozytywnie .

Jak poinformowała w środę PAP Marta Chojnacka, kierownik oddziału ds. cudzoziemców WUW, pozytywną decyzję abolicyjną, uprawniającą do dwuletniego pobytu i legalnej pracy w Polsce, otrzymała obywatelka Ukrainy. Do tej pory utrzymywała się z pracy na czarno jako pomoc domowa i opiekunka do dzieci.

"Jej wniosek wpłynął jako pierwszy, 2 stycznia. Wnioski są opiniowane przez policję, straż graniczną i ABW. W tym przypadku pozwalały one na wydanie decyzji pozytywnej" - poinformowała Chojnacka.

Decyzja odmowna dotyczyła wniosku złożonego przez obywatela Nigerii. "Po weryfikacji dokumentów ustaliliśmy, że 1 stycznia 2012 roku przebywał on w Polsce legalnie. Jednym z warunków uzyskania decyzji w trybie ustawy o legalizacji pobytu jest nielegalny pobyt w tym właśnie dniu" - wyjaśniła.

Wobec Nigeryjczyka trwa procedura uchylenia mu zezwolenia na pobyt w Polsce.

Wśród złożonych dotąd wniosków przeważają dokumenty złożone przez obywateli: Ukrainy, Armenii i Chin. Wpłynęły też wnioski m.in. od obywateli Kenii, Gruzji, Nigerii, Wietnamu, Turcji i Pakistanu.

Cudzoziemcy mogą ubiegać się o zalegalizowanie swojego pobytu do 2 lipca. Aby skorzystać z abolicji powinni wystąpić do wojewody bądź szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców o zezwolenie na zamieszkanie na czas określony. Ustawa, na mocy której cudzoziemcy nielegalnie przebywający w Polsce mogą starać się o legalizację pobytu, weszła w życie 1 stycznia. O abolicję mogą ubiegać się cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium Polski, skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 r. Abolicja obejmie także tych, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy. (PAP)

rpo/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz