Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkopolskie: 72 policjantów odebrało Kryształowe Gwiazdy

0
Podziel się

72 policjantów z Wielkopolski odebrało w piątek w Poznaniu Kryształowe
Gwiazdy. To honorowe wyróżnienie przyznawane funkcjonariuszom, którzy ratowali życie innych,
niejednokrotnie narażając własne.

bErYBbCJ

72 policjantów z Wielkopolski odebrało w piątek w Poznaniu Kryształowe Gwiazdy. To honorowe wyróżnienie przyznawane funkcjonariuszom, którzy ratowali życie innych, niejednokrotnie narażając własne.

Wśród tegorocznych laureatów są policjanci, którzy udaremnili próby samobójcze, przez telefon instruowali, jak udzielić pierwszej pomocy, ratowali tonące osoby i wyciągali ludzi z pożaru.

"Największa grupa wyróżnionych to policjanci, którzy ratowali samobójców. Tak wielu zgłoszonych do nagrody nie było jeszcze w żadnym roku - poza gwiazdami wręczyliśmy też 11 dyplomów" - powiedział w piątek PAP przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego podinsp. Andrzej Szary.

bErYBbCL

Jak dodał, kapituła przyznająca wyróżnienie bierze pod uwagę nie tylko fakt niesienia pomocy innym, ale także "kryształowy" przebieg służby. Policjant nie może być karany i nie może być do niego żadnych zastrzeżeń.

Siedmioro policjantów otrzymało w piątek Kryształową Gwiazdę ze Wstęgą - wyróżnienie przyznawane tym funkcjonariuszom, którzy po raz kolejny uratowali życie innej osobie. Wśród nich znalazł się m.in. st. sierż. Krzysztof Jurczyński z policji w Gnieźnie.

"Razem z kolegą uratowałem kobietę, która chciała wyskoczyć z okna. Rok temu wraz z innym funkcjonariuszem reanimowaliśmy dziecko, które podczas mycia zębów zakrztusiło się i przestało oddychać. Byliśmy na miejscu szybciej niż pogotowie ratunkowe, prowadziliśmy reanimację do czasu przyjazdu lekarza" - powiedział.

Jak dodał, w codziennej pracy policjanta tak ekstremalne sytuacje to na szczęście rzadkość.

bErYBbCR

Kryształowa Gwiazda przyznawana jest od 2005 roku. Wyróżnienie powstało z inicjatywy komendanta wielkopolskiej policji i wielkopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. To wyróżnienie honorowe; nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi nagrodami.

Do tej pory Kryształowe Gwiazdy otrzymało ponad 300 wielkopolskich funkcjonariuszy. Jak podkreślił Szary, to jedyne tego typu wyróżnienie w kraju.(PAP)

rpo/ bos/ mow/

bErYBbDm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)