Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Badania słowików w dolinie Prosny

0
Podziel się:

Obrączkowanie i eksperymenty naukowe na słowikach szarych i rdzawych
prowadzą w dolinie Prosny (Wielkopolska) naukowcy z Uniwersytetu Karola w Pradze i polscy
ornitolodzy.

Obrączkowanie i eksperymenty naukowe na słowikach szarych i rdzawych prowadzą w dolinie Prosny (Wielkopolska) naukowcy z Uniwersytetu Karola w Pradze i polscy ornitolodzy.

W minionym tygodniu złapali oni 26 słowików - 24 samce i dwie samiczki, w tym siedem szarych i 19 rdzawych. Jak poinformował PAP ornitolog Paweł Dolata, badania potrwają jeszcze około tygodnia. "W czwartek złapaliśmy samca słowika rdzawego, którego zaobrączkowaliśmy jako dorosłego osobnika w maju 2008 r. Ma co najmniej siedem lat" - poinformował Dolata.

Według niego, ptaki są bardzo przywiązane do miejsc, gdzie się urodziły i nawet po kilku latach do nich wracają. Przykładem są słowiki, które złapano - z 26 kiedyś zaobrączkowanych, pięć wróciło w dolinę Prosny.

Naukowcy badają, czy słowiki są ptakami agresywnymi wobec siebie i jakie mają wymagania siedliskowe. Schwytane słowiki są dokładnie opisywane i obrączkowane.

"Obrączkowane i mierzone są samce słowików szarych i rdzawych. Badania mają pomóc w stworzeniu właściwego systemu ich ochrony" - poinformował Dolata, który pomaga naukowcom. Dodał, że najprawdopodobniej część ptaków należy do mieszańców, ale wykluczą to, lub potwierdzą, dopiero badania DNA.

Według Dolaty badania obu gatunków ptaków prowadzone są w Czechach, Finlandii, Hiszpanii i w Polsce. Obejmują one m.in. ocenę wymagań siedliskowych oraz kondycję samców i jej wpływ na ich śpiew. "Wyniki badań posłużą do lepszego poznania obu gatunków w poszczególnych krajach i stworzeniu im lepszej ochrony" - mówi Dolata.

Według niego, zaletą badań w Polsce jest występowanie na większości terytorium obu gatunków ptaków. "W Czechach i Hiszpanii gniazduje tylko słowik rdzawy, a w Finlandii - tylko słowik szary" - dodał ornitolog.

Łapane i obrączkowane są tylko samce słowika. Wykorzystuje się do tego sieci ornitologiczne. "Z magnetofonu odtwarzany jest śpiew słowika, na który samiec bardzo reaguje. Ptak rusza przepędzić rywala i wtedy zwykle wpada w naszą sieć" - wyjaśnił Dolata. Poinformował, że wykorzystywane są też rozkładane na ziemi pułapki z larwami owadów.

Agresywność słowików zostanie zbadana na podstawie nagrań ich głosów i obserwacji zachowań. Podobnie jak badania DNA będą przeprowadzone w Czechach.

Słowik podlega ścisłej ochronie. Objęty jest Dyrektywą Ptasią Unii Europejskiej, która nakłada obowiązek jego ochrony. "Podstawą tej ochrony są rzetelne badania naukowe" - powiedział Dolata.

Słowikowi zagraża w Polsce utrata siedlisk na osuszanych dolinach rzecznych i likwidowanych zaroślach oraz zadrzewieniach lęgowych w okolicach rzek.

Badaniami biometrycznymi i siedliskowymi słowików kieruje dr Jiri Reif z Katedry Zoologii Uniwersytetu Karola w Pradze. Pomaga mu magistrant Martin Jiran.(PAP)

zak/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)