Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Benedyktynka zakonników na liście produktów tradycyjnych

0
Podziel się:

Benedyktynka, aromatyczny likier produkowany przez Zakon Benedyktynów w
Lubiniu (Wielkopolska), został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i
Rozwoju Wsi.

Benedyktynka, aromatyczny likier produkowany przez Zakon Benedyktynów w Lubiniu (Wielkopolska), został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Benedyktynka znalazła się na liście w kategorii napoje (alkoholowe i bezalkoholowe), która potwierdza jej walory jakościowe oraz smakowe. Tym samym uznano ten likier za element dziedzictwa kulinarnego Wielkopolski. O napoju wspominał sam Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu". Jako roślina benedykta karda miała swoje miejsce w domowej apteczce Wojszczanki, wymienionej w IX księdze. Była dodawana do znakomitych nalewek, w tym właśnie do benedyktynki.

Polska benedyktynka powstaje według unikalnej, znanej jedynie dwóm braciom zakonnym receptury, stworzonej w oparciu o XVI-wieczne benedyktyńskie zapisy. Początki likieru sięgają 1510 roku, w którym włoski mnich Bernardo Vincelli sporządził miksturę z ziół, rumu i korzeni. "Powstający w Wielkopolsce oliwkowo-miodowy trunek jest doskonałą wersją tamtej szlachetnej nalewki" - poinformowała we wtorek PAP Ewa Dobosiewicz, pomagająca zakonnikom w promocji ich benedyktynki.

Jak podkreśla odpowiedzialny w klasztorze za nalewkę ojciec Patryk Ostrzyżek, benedyktynkę sporządza się na bazie starannie dobranej i sprawdzonej kompozycji 21 ziół. "Doskonale wpływa na przemianę materii, uspokaja i reguluje sen. Wielu smakoszy stosuje ją także jako szlachetny dodatek do deserów, drinków, różnych potraw oraz do kawy i herbaty" - mówi.

Lubiń niedaleko Kościana jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie powstaje benedyktynka o oryginalnej recepturze.

Lista produktów tradycyjnych obejmuje wyroby, których specyficzny charakter wynika z tradycyjnych metod produkcji wykorzystywanych od co najmniej 25 lat. "Podstawą rejestracji jest tradycja wytwarzania i szczególna oraz niepowtarzalna jakość związana historycznie z ugruntowanymi przepisami" - wyjaśnia Dobosiewicz.

Likier dostępny jest w dwóch wersjach: Classic o 32 proc. zawartości alkoholu oraz 40 proc. Premium.(PAP)

zak/ rpo/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)