Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Festiwal Folklorystyczny "Bukowińskie Spotkania"

0
Podziel się:

34 zespoły folklorystyczne z Polski, Ukrainy, Rumunii, Węgier, Słowacji,
Bośni i Hercegowiny będzie uczestniczyło w rozpoczynającym się we wtorek w Pile (Wielkopolskie)
XXII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Bukowińskie Spotkania".

34 zespoły folklorystyczne z Polski, Ukrainy, Rumunii, Węgier, Słowacji, Bośni i Hercegowiny będzie uczestniczyło w rozpoczynającym się we wtorek w Pile (Wielkopolskie) XXII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Bukowińskie Spotkania".

Prezentacje zespołów będzie można oglądać w dwóch miastach: Pile i pobliskim Jastrowiu, w którym po wojnie zamieszkało wielu emigrantów z Bukowiny. Festiwal zakończy się w piątek.

"Imprezę inauguruje koncert na deptaku w Pile, w środę wieczorem ulicami Jastrowia przejdzie tradycyjny korowód wszystkich uczestników, których w tym roku jest około 750" - poinformował we wtorek PAP dyrektor festiwalu, Zbigniew Kowalski z Domu Kultury w Pile.

Spotkania służą popularyzacji bukowińskiego folkloru i mają ukazać bogactwo bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowym wymiarze. Festiwal ma integrować wszystkie narodowości zamieszkujące region Bukowiny obecnie i w przeszłości.

"Ideą tego festiwalu jest także prezentacja ponadnarodowościowych bukowińskich wartości, przejawiających się m.in. w zrozumieniu i poszanowaniu oraz tolerancji we wzajemnym, dobrosąsiedzkim współżyciu grup narodowościowych" - podkreślił Kowalski.

Bukowina, położona obecnie na ukraińsko-rumuńskim pograniczu, na przestrzeni wieków była "małą ojczyzną" Żydów, Niemców, Polaków, Węgrów, Rosjan, Ormian i Romów. Jako jednostka polityczna funkcjonowała od 1775 r. do 1918 r. w ramach Austro-Węgier. W okresie międzywojennym wchodziła w skład Rumunii. Obecnie północna część tego terytorium znajduje się w granicach Ukrainy z centrum w Czerniowcach, a południowa - w Rumunii z centrum w Suczawie.

Od kilku lat "Bukowińskie Spotkania" odbywają się nie tylko w Polsce, ale także w Rumunii, na Ukrainie, na Słowacji i na Węgrzech. Po czerwcowym festiwalu w Pile i Jastrowiu, pod koniec lipca "Spotkania" zawitają do Campulung Moldovenesc w Rumunii. W połowie sierpnia będą gościć na Węgrzech, w miejscowości Bonyhad, we wrześniu - w słowackich Turcianskich Teplicach, a ostatnia impreza tegorocznego cyklu odbędzie się tradycyjnie w pierwszy weekend października na Ukrainie w Czerniowcach.(PAP)

kpr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)