Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Inauguracja 19. Europejskich Dni Dziedzictwa - w sobotę

0
Podziel się:

Msza święta w intencji pierwszych władców Polski na wyspie Ostrów Lednicki,
usytuowanej na Jeziorze Lednickim (wielkopolskie), zainauguruje w sobotę ogólnopolskie obchody
Europejskich Dni Dziedzictwa. Mszę odprawi prymas-senior abp Henryk Muszyński.

Msza święta w intencji pierwszych władców Polski na wyspie Ostrów Lednicki, usytuowanej na Jeziorze Lednickim (wielkopolskie), zainauguruje w sobotę ogólnopolskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Mszę odprawi prymas-senior abp Henryk Muszyński.

"To będzie niesamowite przeżycie dla jej uczestników. Ostrów Lednicki to przestrzeń, w której znajdują się rzeczywiste relikty obiektów budowanych tysiąc lat temu, kiedy jako Polacy wchodziliśmy do świata Europy połączonej ideologią chrześcijańską. Tam się czuje obecność naszej przeszłości" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów prof. Andrzej Wyrwa.

Po mszy aktorzy gnieźnieńskiego teatru zaprezentują widowisko plenerowe "Wizyta Ottona III na Ostrowie Lednickim". Przez cały dzień na terenie muzeum, które będzie można zwiedzać bezpłatnie, będą organizowane pikniki historyczne i warsztaty edukacyjne.

Ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa zakończy się w Gnieźnie mszą św. w katedrze celebrowaną przez prymasa Polski Józefa Kowalczyka.

"Na msze św. przejdziemy barwnym korowodem z uczestnikami happeningu historycznego zorganizowanego w naszym muzeum" - powiedział dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Gerard Radecki.

W całym kraju imprezy promujące kulturę poszczególnych regionów odbędą się w dwa najbliższe weekendy: 10 i 11 oraz 17 i 18 września.

Tegoroczne, 19. Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się pod hasłem "Kamienie milowe". Nawiązuje ono do epokowych wydarzeń w dziejach Polski, m.in. Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 maja, Bitwy Warszawskiej. W skali lokalnej może to być każde wydarzenie lub proces, który w znaczący sposób wpłynął na życie miejscowej społeczności.

Organizatorzy i koordynatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowali w tym roku w Polsce ponad tysiąc imprez. Sesje, odczyty, zwiedzanie zabytków, spotkania z ludźmi nauki i twórcami kultury, a także festyny, jarmarki, turnieje, konkursy, pokazy multimedialne przyciągają we wrześniowe weekendy tysiące Polaków w całym kraju.

Ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który ogłosił konkurs dla dzieci i młodzieży pod tytułem "Graj w dziedzictwo" na scenariusz i przeprowadzenie gry terenowej nawiązującej do przewodniego hasła tegorocznej edycji imprezy. Prace można nadsyłać do 10 listopada, wyłonienie laureatów nastąpi 30 listopada.

Europejskie Dni Dziedzictwa zostały ustanowione przez Radę Europy w 1991 r. Obecnie biorą w nich udział wszystkie kraje członkowskie Rady Europy. Polska przyłączyła się do projektu w 1993 r.

Honorowy patronat nad Europejskimi Dniami Dziedzictwa w Polsce sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego. Polska Agencja Prasowa sprawuje patronat medialny.(PAP)

kpr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)