Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Konkurs leśnych bajarzy w Gołuchowie

0
Podziel się:

Po raz piąty uczniowie szkół leśnych z całej Polski rywalizowali w piątek w
Gołuchowie (Wielkopolska) o tytuł najlepszego bajarza wśród leśnej braci. Imprezę zorganizowano z
okazji nadchodzącego Dnia Polskiej Niezapominajki.

Po raz piąty uczniowie szkół leśnych z całej Polski rywalizowali w piątek w Gołuchowie (Wielkopolska) o tytuł najlepszego bajarza wśród leśnej braci. Imprezę zorganizowano z okazji nadchodzącego Dnia Polskiej Niezapominajki.

W starej Powozowni miejscowego Ośrodka Kultury Leśnej, jury oceniało 17 uczniów. Najwyższe laury zdobył Michał Denis z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju za opowieść o dziewczynce, która nie chciała pracować przy sianokosach i w otaczajacej przyrodzie poszukiwała możliwości oderwania się od tego zajęcia. Inni uczestnicy konkursu gawędzili głównie o łowiectwie.

Jury oceniało m.in. sugestywność wypowiedzi, poprawność i płynność wyrażania się oraz bogactwo języka. Przyznało trzy główne nagrody i cztery wyróżnienia, w tym specjalne dla 88-letniego emerytowanego leśnika z Sosnowca, Zygmunta Burzyńskiego.

Wiele fascynujących tematów dotyczyło łowiectwa, bo to wzbudza dreszcz emocji. Były też tematy mówiące o postrzeganiu przyrody przez młodego człowieka - mówił przewodniczący jury, profesor Tomasz Borecki - dyrektor Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji w Warszawie..

Według członka jury, profesor Haliny Zagółkowej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, teksty wygłaszane przez uczniów były przygotowane, ale nie były recytowane. "Tematy były dobierane indywidualnie, nie z internetu (...). Wszystkie były bardzo ciekawe, atrakcyjne" - oceniła profesor.

"Konkursy służą integracji uczniów związanych ze środowiskiem leśnym oraz popularyzacji lasu. Opisywanie drzew, zwierząt, zwyczajów i piękna natury zwiększają wrażliwość młodych ludzi" - powiedział PAP członek jury i organizator konkursu, Benedykt Roźmiarek.

Dodał, że bajarze, poprzez swoje gawędy promują lasy Polski, Europy i świata, pokazują rolę leśników w zrównoważonej gospodarce leśnej i przybliżać funkcje ekosystemu lądowego. Konkurs jest także ważną formą edukacji przyrodniczo-leśnej

Dzień Polskiej Niezapominajki organizowany jest w Polsce od 2002 r. Znaku niezapominajki używa jako symbolu czystej przyrody najczystszy kraj świata - Finlandia. Niezapominajki rosną wszędzie. Do tej pory oznaczono prawie sto gatunków roślin z podplemienia Myosotidinae, z rodzaju niezapominajka. Najpospolitsze są w Polsce niezapominajki błotne, leśne i polne. O niezapominajce pisali m.in. Julian Tuwim, Juliusz Słowacki, Leopold Staff. Jest kwiatowym symbolem stanu Alaska, a w Nowej Funlandii jest znakiem pamięci ofiar I wojny światowej.

Kwiat niezapominajki jest wkomponowany w polską pamięć narodową. Niezapominajki z łąki nosił chłopak na wsi do dziewczyny, a w mieście krążyły wśród inteligencji. Na kartach pocztowych wędrowały do zesłańców na Syberię i do emigrantów w USA, Brazylii i Argentynie. Kwiatek jest w nastroju Polaków, a poeci chętnie go wyróżniali i wyróżniają.

Konkurs zorganizowały: Ośrodek Kultury Leśnej, Kapituła Polskiej Niezapominajki oraz Lasy Państwowe.(PAP)

zak/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)