Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Leśni bajarze spotkali się w Gołuchowie

0
Podziel się:

Uczniowie szkół leśnych z całej Polski rywalizowali w piątek w Gołuchowie
(Wielkopolska) o tytuł najlepszego bajarza wśród leśnej braci. Imprezę zorganizowano z okazji
przypadającego 15 maja Dnia Polskiej Niezapominajki.

Uczniowie szkół leśnych z całej Polski rywalizowali w piątek w Gołuchowie (Wielkopolska) o tytuł najlepszego bajarza wśród leśnej braci. Imprezę zorganizowano z okazji przypadającego 15 maja Dnia Polskiej Niezapominajki.

W starej powozowni miejscowego Ośrodka Kultury Leśnej jury oceniało 16 uczniów. Najwyższe laury zdobyła Paulina Marszk z Zespołu Szkół Leśnych w Warcinie, która żartobliwie opowiadała o tym, czego mężczyźni poszukują w lesie. Inni uczestnicy konkursu gawędzili o historii, zabobonach, przesądach. Jury oceniało m.in. sugestywność wypowiedzi, poprawność i płynność wyrażania się oraz bogactwo języka.

"Zawsze staramy się dobrze przygotować, robimy to przez cały rok, wymaga to ciężkiej pracy" - przyznała laureatka.

Impreza była związana z Dniem Polskiej Niezapominajki, który organizowany jest w Polsce od 2002 r.

Według organizatorów, rywalizacja w Gołuchowie udowadnia, że w Polsce są ciągle ludzie związani w różny sposób z lasami i zachowują do nich sentyment. Celem konkursu jest pobudzenie zainteresowania przyrodą, szczególnie lasami, zielenią na obszarach zurbanizowanych oraz architekturą krajobrazu.

Znaku niezapominajki używa jako symbolu czystej przyrody najczystszy kraj świata - Finlandia. Niezapominajki rosną wszędzie. Do tej pory oznaczono prawie sto gatunków roślin z podplemienia Myosotidinae, z rodzaju niezapominajka. Najpospolitsze są w Polsce niezapominajki błotne, leśne i polne. O niezapominajce pisali m.in. Julian Tuwim, Juliusz Słowacki, Leopold Staff. Jest kwiatowym symbolem stanu Alaska, a w Nowej Funlandii jest znakiem pamięci ofiar I wojny światowej.

Kwiat niezapominajki jest wkomponowany w polską pamięć narodową. Na kartach pocztowych wędrowały do zesłańców na Syberię i do emigrantów w USA, Brazylii i Argentynie.

W Polsce jest już około 800 szkół i 80 leśnictw, które pamiętają o święcie niezapominajki.

Konkurs zorganizowały: Ośrodek Kultury Leśnej, Kapituła Polskiej Niezapominajki oraz Lasy Państwowe.(PAP)

zak/ abe/ gma/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)