Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkopolskie: Matki Boskiej Zielnej w skansenie etnograficznym

0
Podziel się

W czwartek w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach
(wielkopolskie) obchodzone będzie święto Matki Boskiej Zielnej. Po mszy św., na której zostaną
poświęcone zioła, będzie okazja do wzięcia udziału w wiejskim targu z regionalnymi produktami.

bErwuomt

W czwartek w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach (wielkopolskie) obchodzone będzie święto Matki Boskiej Zielnej. Po mszy św., na której zostaną poświęcone zioła, będzie okazja do wzięcia udziału w wiejskim targu z regionalnymi produktami.

Od blisko 20 lat Muzeum Pierwszych Piastów organizuje obchody święta Matki Boskiej Zielnej, które rozpoczynają się o godz. 11 mszą święta w Wartkowicach (wielkopolskie). "Obchody rozpoczynamy mszą, podczas której poświęcone zostaną przyniesione do kościoła wianki i zioła" - powiedział w rozmowie z PAP Jakub Dzionek z Muzeum Pierwszych Piastów, które współorganizuje wydarzenie.

Po mszy odbędzie się targ produktów lokalnych przygotowany przez stowarzyszenie Światowid, które będzie sprzedawać produkty lokalnych rzemieślników, pamiątki, miody oraz lokalne wypieki.

bErwuomv

"Na targ przygotujemy tradycyjne wielkopolskie produkty. Wśród nich znajdą się również produkty nawiązujące do święconych roślin, czyli produkty pszczele, suche rośliny oraz ozdoby ze słomek. Będzie można poczuć klimat wiejskiego targu" - powiedział Dzionek.

Turyści będą mogli również zobaczyć jak wygląda przygotowywanie naparu z ziół. "Będzie okazja, aby spróbować naparu. To może być ciekawe doświadczenie dla osób, które wcześniej nie miały takiej możliwości" - powiedział Dzionek.

Jak zaznaczył, obchody święta Matki Boskiej Zielnej oraz targ wiejski cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Organizatorzy spodziewają się nawet kilku tysięcy osób.

Święto Matki Boskiej Zielnej to tradycyjne święto ludowe, podczas którego święci się zioła i rośliny, które kwitną i owocują. Wierzono, że bukiety i wianki z poświęconych roślin mają cudowną moc - wkładano je w podwaliny stawianego domu, co miało przynieść domownikom dostatek i powodzenie. Poświęcone rośliny mają swoje przeznaczenie lecznicze. (PAP)

bErwuomB

mat/ ula/

bErwuomW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)