Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkopolskie: Mickiewiczowska "Noc Muzeów" w Śmiełowie

0
Podziel się

Cenne mickiewiczowskie pamiątki, przede wszystkim związane z pobytem poety w
Wielkopolsce, można oglądać na wystawie "Na paryskim bruku", którą przygotowano na sobotnią "Noc
Muzeów" w pałacu Gorzeńskich w Śmiełowie.

bEhFvHit

Cenne mickiewiczowskie pamiątki, przede wszystkim związane z pobytem poety w Wielkopolsce, można oglądać na wystawie "Na paryskim bruku", którą przygotowano na sobotnią "Noc Muzeów" w pałacu Gorzeńskich w Śmiełowie.

Zwiedzanie pałacu i ekspozycji rozpocznie się o godz. 17. i potrwa do północy. Będzie też wykład prof. Zbigniewa Przychodniaka oraz spektakl krakowskich aktorów "O braku Ojczyzny i niełatwym bez niej żywocie". Dla dzieci przygotowano "Zoolandię Mickiewicza", w wykonaniu aktorów Centrum Twórczego Rozwoju "Edukatka".

Wieszcz mieszkał tutaj w 1831 r. "Jego pobyt w tym miejscu był przełomowym , właśnie stąd uczynił on wielki krok w nieznane, udając się z falą uchodźców na tułaczkę. Także tutaj zakończył się etap życia poety salonowego, twórcy, który miał przeistoczyć się niebawem w narodowego wieszcza" - powiedziała PAP kustosz miejscowego muzeum, Ewa Kostołowska.

bEhFvHiv

Dla zwiedzających udostępniono kilkaset zabytków, m.in. oryginalną wizytówkę wieszcza z 1852 r., tomik poezji z jego dedykacją wydany w Petersburgu w 1829 r., listy, autografy, litografie, pocztówki, rękopisy "Pana Tadeusza", portret Adama Mickiewicza z 1856 r., nawet kałamarz używany przez poetę w Turcji, tuż przed jego śmiercią.

Jest także pięć zegarów z XVIII i XIX wieku, które do tej pory prawidłowo odmierzają czas, pudełko czeczotkowe, szachy, obrazy. Wśród tych ostatnich jest wierna kopia dzieła wybitnego malarza Józefa Kurowskiego (1809-1851) oraz seria drzeworytów sztorcowych malarza i rysownika Leopolda Horowitza (1839-1917), przedstawiających m.in. projekty nigdy nie zrealizowanych pomników Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego.

Przy okazji, każdy będzie mógł zajrzeć do znajdującego się obok pałacu "Ogródka Zosi" i podziwiać kwitnące już rośliny, posadzone tam według mickiewiczowskich opisów ogrodów w Soplicowie.

Pałac w Śmiełowie, będący oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu, wybudował w 1797 r. według projektu Stanisława Zawadzkiego zaprzyjaźniony z Mickiewiczem ród Gorzeńskich. Okazały gmach składa się z piętrowej części głównej, z czterokolumnowym portykiem jońskim oraz ćwierćkolistych galerii i pawilonów bocznych. Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy z przełomu XVIII i XIX wieku, ze starymi dębami i lipami.

bEhFvHiB

W 1886 r. zadłużony Śmiełów kupili Chełkowscy. Za ich czasów majątek stał się bardzo szybko wzorcowym. Ten zasłużony ród gościł tutaj m.in. Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego, gen. Józefa Hallera, Wojciecha Kossaka i Władysława Tatarkiewicza. Chełkowscy gospodarzyli w Śmiełowie do 1939 r. W 1970 r. pałac przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Oprócz zabytków będących w posiadaniu miejscowego muzeum, dla zwiedzających ten obiekt w "Noc Muzeów" udostępniono także wiele rzadkich i oryginalnych zabytków wypożyczonych z Muzeum Literatury w Warszawie i Muzeum Narodowego w Poznaniu.(PAP)

zak/ tot/

bEhFvHiW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)