Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Otwarto pierwsze w Polsce muzeum tyflologiczne

0
Podziel się:

Ponad 300 eksponatów znajduje się w otwartym w środę w Owińskach koło
Poznania, jedynym w Polsce muzeum tyflologicznym. Tyflologia jest dziedziną wiedzy dotyczącą osób
niewidomych.

Ponad 300 eksponatów znajduje się w otwartym w środę w Owińskach koło Poznania, jedynym w Polsce muzeum tyflologicznym. Tyflologia jest dziedziną wiedzy dotyczącą osób niewidomych.

Muzeum powstało w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Podobne placówki muzealne funkcjonują obecnie m.in. w Mediolanie, Madrycie, Brnie, Petersburgu, Berlinie i Wiedniu.

"W tym muzeum chcemy pokazać widzącym, w jaki sposób odbywa się proces edukacyjny osób niewidomych, jakie są utrudnienia, problemy z tego wynikające. Tu też odbywać się będą zajęcia dla studentów. Również nasze dzieci będą miały lekcje w tych pomieszczeniach i z wykorzystaniem zgromadzonych eksponatów" - powiedziała PAP dyrektor ośrodka Maria Tomaszewska.

Na ekspozycję składa się m.in. jeden z największych na świecie zbiorów map oraz kolekcja grafik dotykowych i przedmioty codziennego użytku dla osób niewidomych. Wśród nich są urządzenia do rozpoznawania kolorów a także pierwszy na świecie tyflologiczny atlas dla niewidomych wydany w 1932 roku we Wrocławiu.

"Część eksponatów była w ośrodku już wcześniej, były to głównie stare mapy, niektóre zabytki zebrałem podczas podróży po Europie, oprócz tego mamy obiekty przekazane nam przez absolwentów i nauczycieli. Niemal każdego dnia trafiają do nas nowe przedmioty przysyłane przez osoby z całej Polski. W ten sposób trafiła do nas unikatowa tabliczka do nauki pisma Hebolda, która ma przeszło 140 lat" - powiedział PAP opiekujący się zbiorami tyflopedagog i specjalista w dziedzinie historii tyflokartografii Marek Jakubowski.

Najstarsze obiekty w muzeum to mapy z 1886 roku. Duża część zgromadzonych przedmiotów ma ponad 100 lat.

"W zbiorach znajduje się np. drukarenka Kleina - urządzenie, którym w okresie przedbrajlowskim powszechnie posługiwali się niewidomi by pisać. Osoby, które odwiedzą muzeum będą mogły popisać na różnego rodzaju maszynach, w różnego typu tabliczkach i przy pomocy różnego rodzaju dłutek. Będą mogły policzyć przy pomocy francuskich kubarytmów do wykonywania działań matematycznych" - powiedział Jakubowski.

Jak powiedział PAP starosta poznański Jan Grabkowski, koszt remontu pomieszczeń, wyposażenia a także konserwacji eksponatów wyniósł ok. 250 tys. zł. Część tej kwoty udało się pozyskać ze środków unijnych.

W Owińskach powstaje też jedyny w Europie park orientacji przestrzennej - miejsce, gdzie niewidome dzieci będą uczyły się samodzielnego poruszania w terenie. Jego otwarcie zaplanowane jest na czerwiec 2012 roku.

"Są szanse, że ogród uda nam się uruchomić jeszcze wcześniej. Wiem, że dużo niewidomych osób przyjedzie na Euro 2012 i będziemy sporą atrakcją dla nich" - powiedziała Tomaszewska.

Zaplanowane w parku konstrukcje i urządzenia będą miały za zadanie oddziaływać na wszystkie zmysły niewidomej osoby. Stworzenie parku kosztować będzie ok. 5 mln zł. Ok. 3 mln pochodzić będzie ze środków unijnych.

Ośrodek w Owińskach ma bogate doświadczenie w dziedzinie tyflografii, specjaliści z tej placówki opracowali m.in. autorskie technologie tworzenia i produkowania wypukłych map dla niewidomych.

W placówce mieści się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych. Ośrodek prowadzi też zajęcia dla niewidomych dzieci do szóstego roku życia w ramach Zespołu Wczesnego Wspierania Rozwoju Dziecka. (PAP)

rpo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)