Notowania

polak
20.11.2010 11:40

Wielkopolskie: Paczki dla najbiedniejszych Polaków ze Lwowa

Paczki dla 120 najuboższych Polaków mieszkających we Lwowie przygotowują członkowie działającego w Poznaniu oddziału Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Akcja prowadzona jest od 20 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Paczki dla 120 najuboższych Polaków mieszkających we Lwowie przygotowują członkowie działającego w Poznaniu oddziału Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Akcja prowadzona jest od 20 lat. *

Świąteczne paczki przygotowywane są z darów przekazywanych przez mieszkańców Poznania, uczniów poznańskich szkół i parafian kilku kościołów w mieście.

Jak powiedziała PAP prezes oddziału stowarzyszenia w Wielkopolsce Bożena Łączkowska, Polacy mieszkający we Lwowie, to bardzo często osoby w podeszłym wieku, żyjące w ubóstwie.

"Mamy listę 120 osób żyjących w największej biedzie. Ich renty są tak kiepskie, że ciężko z nich wyżyć. Mieszkają w fatalnych warunkach, często są wyeksmitowani na ostatnie piętra domów. Część osób w podeszłym wieku nie może sama odebrać paczek - dary zanoszą im harcerze" - powiedziała PAP Łączkowska.

W paczkach znajdują się przede wszystkim produkty spożywcze: mąka, kasze, ryż, konserwy, artykuły higieniczne, a także słodycze. Jak przyznała szefowa stowarzyszenia, w tym roku ilość przekazanych darów jest w tym roku wyjątkowo skromna. "Pisma z prośbą o przeprowadzenie zbiórki trafiły do wszystkich poznańskich szkół podstawowych i gimnazjów. Odezwały się tylko cztery szkoły. W zeszłym roku było ich dwadzieścia" - powiedziała.

Transport z darami wyjedzie z Poznania pod koniec listopada. Do tej pory takich transportów było ok. 30. Wyjazdy są organizowane od 20 lat. Wcześniej odbywały się dwukrotnie w ciągu roku.

Poznański oddział Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich liczy ok. 150 członków. Poza organizowaniem pomocy dla rodaków na Wschodzie jest on też m.in. organizatorem odbywających się rokrocznie w Poznaniu Dni Lwowa i Kresów. (PAP)

rpo/ bos/

Tagi: polak, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz