Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Plakat jazzowy na wystawie w Kaliszu

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt plakatów jazzowych autorstwa najlepszych polskich plakacistów i
grafików z kolekcji Krzysztofa Dydo można oglądać w Kaliszu. Pokazano dzieła od 1956 r., czyli
początków powojennego jazzu w Polsce, aż po współczesne.

Kilkadziesiąt plakatów jazzowych autorstwa najlepszych polskich plakacistów i grafików z kolekcji Krzysztofa Dydo można oglądać w Kaliszu. Pokazano dzieła od 1956 r., czyli początków powojennego jazzu w Polsce, aż po współczesne.

Według szefa kaliskiej Galerii w Hallu, Bartosza Łukaszonka, zobaczyć można plakaty największych twórców utożsamianych z polską szkołą plakatu: Waldemara Świerzego, Rosława Szaybo, Jana Sawki, Geta Stankiewicza, Romana Kalarusa, Rafała Olbińskiego, Andrzeja Pągowskiego, Jana Sawki i innych. "Są tutaj prace różnych pokoleń twórców, mamy klasyków, ale też artystów młodego pokolenia" - powiedział Łukaszonek.

Twórcy eksponowanych plakatów posługują się różnym językiem plastycznym - fotografią, estetyką malarską, rysunkową, ilustracyjną. Wystawę otwierają trzy plakaty z ikonami jazzu: Johna Coltrane'a, Milesa Davisa i Theloniousa Monka.

Dydo posiada w swojej kolekcji prawie 2 tys. plakatów muzycznych, w tym około 300 jazzowych. Jak podkreśla, wystawę w Kaliszu przygotował na rozpoczynający się w tym mieście 26 listopada Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych.

"Każdy z pokazanych plakatów jest inny, bo wśród nich są zarówno realistyczne, jak i surrealistyczne, abstrakcyjne, satyryczne, bardzo czytelne i jasne, ale również pozwalające na mnogość interpretacji. Wszystkie zaskakują formą, świeżością (...) i urodą" - mówi Dydo.

Ciekawostką na kaliskiej wystawie jest plakat Wiesława Dymnego z krakowskiej "Piwnicy pod Baranami" do konkursu amatorskich wykonawców jazzowych w Krakowie w 1956 r. Równie interesujące są tzw. czarne, bo zorganizowane w stanie wojennym, Zaduszki Jazzowe 27. Krakowskiego Festiwalu Jazzowego w 1982 r. oraz plakaty do filmów o jazzie. Najstarszy na wystawie i unikatowy jest plakat Jerzego Skarżyńskiego do I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1956 r.

Dydo założył w 1985 r. w Krakowie Galerię Plakatu. Znaczącą część oferty tej galerii stanowi plakat kulturalny - teatralny, filmowy, muzyczny, wystawowy oraz autorski, ale też społeczny, sportowy, reklamowy.

Plakaty jazzowe w kaliskiej galerii można oglądać do 28 listopada.(PAP)

zak/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)