Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Planetarium w Potarzycy odwiedziło ok. 100 tys. osób

0
Podziel się:

Około 100 tys. osób, głównie uczniów, odwiedziło istniejące od 18 lat
wiejskie planetarium przy gimnazjum w Potarzycy (Wielkopolska). Oprócz typowych obserwacji
Wszechświata, organizowane są tutaj otwarte dla wszystkich "Weekendy z gwiazdami".

Około 100 tys. osób, głównie uczniów, odwiedziło istniejące od 18 lat wiejskie planetarium przy gimnazjum w Potarzycy (Wielkopolska). Oprócz typowych obserwacji Wszechświata, organizowane są tutaj otwarte dla wszystkich "Weekendy z gwiazdami".

Stanowisko obserwacyjne tworzy epoksydowa kopuła z umieszczonym wewnątrz ekranem projekcyjnym i miejscami dla 35 osób. "To jedyna taka placówka w kraju istniejąca przy szkole tego typu, o której informacje umieściła nawet Międzynarodowa Unia Astronomiczna" - powiedział PAP opiekun potarzyckiej placówki Andrzej Owczarek. Dodał, że szkolne planetaria istnieją jeszcze przy liceum w Piotrkowie Tryb. i przy Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu.

Planetarium w Potarzycy istnieje od 18 lat i jest jednym z szesnastu w Polsce. Figuruje w rejestrze polskich placówek astronomicznych i w rejestrze Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Uczniowie z Potarzycy współpracują m.in. z Europejską Kosmiczną Agencją Informacyjną Teleskopu Hubble'a w Garching pod Monachium.

Kopuła ma pięć metrów średnicy, składa się z ośmiu segmentów wykonanych z tworzyw sztucznych. "Planetarium jest w pełni profesjonalne, a warunki obserwacji Wszechświata są wręcz komfortowe" - mówi Owczarek.

Planetarium wykorzystują jako pomoc dydaktyczną nauczyciele i uczniowie z całej Wielkopolski oraz z ościennych województw, którym bliżej jest do Potarzycy niż do Torunia. Projekcje astronomiczne ogląda tutaj w ciągu roku około 9600 uczniów szkół podstawowych i średnich. Całą aparaturę projekcyjną wykonali na zajęciach gimnazjaliści należący do Szkolnego Koła Miłośników Astronomii.

"Błyszczące punkty ciał niebieskich, rozrzucone wśród czerni nocnego nieba, to jeden z najpiękniejszych obrazów ofiarowanych nam przez przyrodę. Wielu z oglądających, często po raz pierwszy w życiu, ma okazję przeżywać tak bliski kontakt z Wszechświatem" - mówi Owczarek.

Wielką satysfakcję sprawiły mu ostatnio informacje i dokumentacja wraz ze zdjęciami i fotografiami budowanego w Chile wielkiego teleskopu, które przesłało uczniom Europejskie Południowe Obserwatorium w tym kraju.

Owczarek oczekuje teraz z niemieckiej firmy na unikatowe urządzenie pozwalające przystosować teleskop do dziennych obserwacji słońca. "Osłabia ono bardzo mocno światło słońca i tym samym zabezpiecza obserwatora przed uszkodzeniem oka" - wyjaśnił. Według niego, w Polsce ma podobne urządzenie tylko Uniwersytet Wrocławski. Zakup sfinansował burmistrz pobliskiego Jarocina.

Planetarium w Potarzycy jest na stronach internetowych podobnych placówek na świecie. Oprócz planetarium działa przy gimnazjum obserwatorium, w którym prowadzone są obserwacje słońca.

Szkoła w Potarzycy istnieje od 1794 r. Od sześciu lat jej patronem jest twórca nowożytnej selenografii - Jan Heweliusz (1611-1687). (PAP)

zak/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)