Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Ponad 30 proc. aptek bierze udział w proteście

0
Podziel się:

Ponad 400 z 1200 aptek zrzeszonych w Wielkopolskiej Okręgowej Izbie
Aptekarskiej (WOIA) w Poznaniu bierze udział w rozpoczętym w poniedziałek proteście aptekarzy -
poinformował we wtorek prezes Izby Tadeusz Bąbelek.

Ponad 400 z 1200 aptek zrzeszonych w Wielkopolskiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej (WOIA) w Poznaniu bierze udział w rozpoczętym w poniedziałek proteście aptekarzy - poinformował we wtorek prezes Izby Tadeusz Bąbelek.

Protest zorganizowano w odpowiedzi na apel Naczelnej Rady Aptekarskiej, która domaga się zniesienia kar dla farmaceutów, którzy zrealizują niewłaściwie wypisane recepty.

NRA zaapelowała do aptekarzy, by codziennie od godz. 13 do 14 leki były wydawane tylko w nagłych przypadkach, zagrażających życiu.

Rada wezwała także farmaceutów do rygorystycznego "badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej". Oznacza to, że w przypadku, gdy na recepcie pojawią się nawet nieznaczne uchybienia, np. w danych, pacjenci mogą mieć problemy z wykupieniem leku z przysługującą im refundacją.

Postulaty NRA poparła Naczelna Rada Lekarska.

Większość protestujących w Wielkopolsce placówek to apteki, których właścicielami są farmaceuci. Ogólnopolskie i regionalne sieci aptek nie przystępują do strajku.

"Prawdą jest, że do strajku nie przystępują apteki sieciowe, ale są też takie wśród protestujących. Na pewno farmaceuci pracujący w tych aptekach popierają naszą akcję, ale ze względu na decyzje właścicieli nie mogą swoich placówek zamykać" - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Bąbelek.

Aptekarze zapowiadają kontynuację protestu.

Według aptekarzy jeżeli komisja senacka, która ma obradować w środę nad nowelizacją ustawy refundacyjnej (uchwaloną w piątek przez Sejm), nie przywróci przepisów, które odstępują od karania lekarzy za realizowanie niewłaściwie wypisanych recept i nie przywróci możliwości wydawania zamienników leków (powyżej wysokości refundacji NFZ) przepisanych przez lekarza - to aptekarze złożą wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten zbadał zgodność z konstytucją nowelizacji tej ustawy.

"Pójdziemy do Trybunału Konstytucyjnego, a jak to nic nie da, to także do Strasburga i będziemy walczyli o swoje prawa do końca" - powiedziała PAP Danuta Ignyś, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej.

W piątek w Szczyrku (Śląskie) rozpoczyna się Krajowy Zjazd Aptekarzy, który zadecyduje o dalszym postępowaniu środowiska aptekarskiego.

Wtorek jest drugim dniem protestu aptekarzy.(PAP)

kpr/ itm/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)