Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Poznańska fara od niedzieli bazyliką mniejszą

0
Podziel się:

Poznańska fara od niedzieli będzie nosić tytuł bazyliki mniejszej. Kościół
kolegiacki pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława biskupa będzie
drugą w Poznaniu świątynią noszącą ten tytuł.

Poznańska fara od niedzieli będzie nosić tytuł bazyliki mniejszej. Kościół kolegiacki pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława biskupa będzie drugą w Poznaniu świątynią noszącą ten tytuł.

17 października metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki odczyta dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, poświadczający nadanie świątyni tytułu i godności przez papieża Benedykta XVI.

Jak poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu ks. Maciej Szczepaniak, abp Gądecki poświęci tablicę z napisem "Basilica Minor" nad wejściem do bazyliki, następnie, przy ołtarzu głównym, odczyta dekret kongregacji.

"Tytuł bazyliki mniejszej nadaje się kościołom odznaczającym się wartością zabytkową o dużym znaczeniu w życiu religijnym wspólnoty chrześcijańskiej. Jest on znakiem łączności ze Stolicą Apostolską, dlatego na chorągwiach procesjonalnych, szatach liturgicznych i pieczęci bazyliki można używać odznaki papieskiej +kluczy ukośnie złożonych+. Klucze papieskie znajdą się też nad wejściem do bazyliki" - poinformował ks. Szczepaniak.

W archidiecezji poznańskiej znajdują się w tej chwili dwie bazyliki mniejsze: Katedra Poznańska pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (od 1962 roku) i Sanktuarium Matki Bożej na Świętej Górze k/Gostynia (od 1970 roku).

Pojezuicki kościół farny został zbudowany w latach 1651-1705. Świątynia powstała w stylu włoskiego baroku, na wzór rzymskich kościołów Il Gesu i Sant'Ignazio. Ozdobą kościoła są dziewiętnastowieczne organy zaprojektowane i zbudowane przez najlepszego organmistrza Europy Friedricha Ladegasta.

Szczególną czcią wiernych otaczany jest obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, koronowany papieskimi koronami w 1961 roku. Szczególnym wydarzeniem były uroczystości milenijne w nocy z soboty na niedzielę, 16 kwietnia 1966 roku - wzięli w nich udział Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski oraz Arcybiskup Karol Wojtyła, który odprawił uroczystą mszę św. o północy.

W ostatnich latach kościół farny przeszedł gruntowną renowację, w której pomogła działalność istniejącego od 1995 roku Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary.(PAP)

rpo/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)