Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Przyjęto "Zielona Księgę" Aglomeracji Poznańskiej

0
Podziel się:

"Zieloną księgę" Aglomeracji Poznańskiej przyjęła w czwartek Rada Aglomeracji
Poznańskiej. To wstępna propozycja, która poddana zostanie konsultacjom, po których powstać ma
końcowy dokument programowy przyszłej aglomeracji.

*"Zieloną księgę" Aglomeracji Poznańskiej przyjęła w czwartek Rada Aglomeracji Poznańskiej. To wstępna propozycja, która poddana zostanie konsultacjom, po których powstać ma końcowy dokument programowy przyszłej aglomeracji. *

"Najważniejszym elementem księgi są programy działania, które zostaną poddane szerokiej konsultacji publicznej" - powiedział w czwartek PAP dyrektor Centrum Badań Metropolitalnych w Poznaniu Tomasz Kaczmarek.

W Zielonej Księdze zapisano 26 programów skupionych wokół pięciu zagadnień: gospodarki przestrzennej, infrastruktury i organizacji transportu, gospodarki i rynku pracy, usług społecznych, oraz zintegrowanego zarządzania i marketingu terytorialnego.

Po konsultacjach społecznych - jesienią tego roku - Rada Aglomeracji Poznańskiej przyjmie "Białą księgę", która będzie dokumentem programowym dla wszystkich samorządów wchodzących w skład Rady, a w przyszłości Związku Metropolitalnego.

W skład Rady Aglomeracji Poznańskiej wchodzą Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz 17 gmin leżących w granicach powiatu oraz gminy Śrem, Skoki i Szamotuły leżące poza jego granicami.

W ramach przygotowań do powstania formalnej metropolii dotychczas zrealizowano kilkanaście przedsięwzięć. Jest wśród nich: współpraca gmin Powiatu Poznańskiego w ramach Centrum Obsługi Inwestora i Promocji Inwestycji, powołanie Związków Międzygminnych: "Gospodarka odpadami Aglomeracji Poznańskiej, "Schronisko dla zwierząt", "Puszcza Zielonka", zawarcie Porozumienia komunalnego w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.

W ubiegłym roku Poznań i kilka sąsiednich gmin podpisało list intencyjny w sprawie rozwoju transportu miejskiego. Promocją turystyki zajmuje się Poznańska Lokalna Organizacje Turystyczną.

Trwają pracę nad wprowadzeniem Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej, która będzie kartą płatniczą, biletem miesięcznym na komunikację miejską i kartą parkingową.

Ważnym elementem budowania przyszłej Aglomeracji Poznańskiej było powołanie w 2008 roku Centrum Badań Metropolitalnych, które skupia środowiska naukowe, pomagające samorządowcom w stworzeniu podwalin pod przyszły związek metropolitalny. Od trzech lat organizowane jest też Forum Gospodarcze Aglomeracji Poznańskiej.

Związek Aglomeracja Poznańska zostanie powołany po uchwaleniu ustawy o aglomeracjach, nad którą obecnie pracuje Sejm lub po nowelizacji ustawy o związkach międzygminnych, która dopuści do udziału w tych związkach powiaty.

Aglomeracja Poznańska to 600 tys. mieszkańców Poznania, około 300 tysięcy osób w gminach ościennych i kolejne trzysta w gminach nie graniczących z Poznaniem.(PAP)

kpr/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)