Notowania

wiadomości
22.07.2011 09:14

Wielkopolskie: Przypomną postać ekspresjonisty Jacoba Steinhardta

Postaci urodzonego w 1887 r. w Żerkowie wybitnego malarza i grafika, Jacoba Steinhardta, poświęcone będą Dni Kultury Żydowskiej i Izraelskiej w Wielkopolsce, organizowane w najbliższą niedzielę w muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie (wielkopolskie).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Postaci urodzonego w 1887 r. w Żerkowie wybitnego malarza i grafika, Jacoba Steinhardta, poświęcone będą Dni Kultury Żydowskiej i Izraelskiej w Wielkopolsce, organizowane w najbliższą niedzielę w muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie (wielkopolskie). *

"Był twórcą szeroko znanych obrazów, takich jak +Prorok+ (1913 r.) czy +Bunt robotniczy+ (1921 r.), wielu serii akwafort i drzeworytów o tematyce biblijnej i judaistycznej z motywami o życiu Żydów w Europie Środkowo-Wschodniej i z pejzażami z Jerozolimy oraz innych miejsc w Izraelu" - powiedział w piątek PAP historyk sztuki, Andrzej Kostołowski, który w niedzielę będzie opowiadać o artyście.

Ekspresjonista urodził się w rodzinie kupieckiej. Studiował w Berlinie i Paryżu, ale wielokrotnie wracał do rodzinnego Żerkowa, aż do 1933 r., kiedy wyemigrował z żoną i córką do Palestyny. "Do końca życia mieszkał w Izraelu. W wielu pracach ukazywał charakterystyczne pejzaże Żerkowa i okolic z motywami pagórkowatych wzniesień i spiętrzonych dachów domów" - zaznaczył Kostołowski.

Jak podkreślił, Steinhardt w swoich wizyjnych i pełnych apokaliptycznych scen obrazach, malowanych tuż przez I wojną światową, koncentrował się na problematyce gwałtownych zniszczeń. Według Kostołowskiego, przewidział on w ten sposób to, co stało się realne w latach 1914-1918.

W latach 20. XX wieku Steinhardt malował m.in. widoki Berlina, ale także ważne dla niego motywy judaistyczne oraz sceny z życia Żydów. Jako wykładowca, a później dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych Bezalel w Jerozolimie, koncentrował się na pracy w technice barwnego drzeworytu, a także na ilustracjach bibliofilskich wydawnictw.

"Ceniony jako artysta i nauczyciel młodych twórców, znalazł swoje miejsce wśród najwybitniejszych ludzi kultury Izraela" - podkreślił Kostołowski. Dodał, że reprodukcję grafiki Steinhardta z widokiem Starego Miasta w Jerozolimie pokazano w 1972 r. na znaczku pocztowym.

"Steinhardt reprezentował poglądy pacyfistyczne i był zwolennikiem porozumienia między Arabami i Izraelczykami" - podkreślił Kostołowski.

Artysta zmarł w 1968 r. W Żerkowie pozostał jego dom rodzinny. Dachówka jest na nim ułożona w taki sposób, że tworzy widoczny do dziś napis Steinhardt. Według Kostołowskiego, jeszcze niedawno Żerków odwiedzała córka artysty.

Cmentarz, na którym pochowano członków rodziny i rodziców Steinhardta, został zniszczony w czasie wojny przez Niemców.

Zaplanowane na niedzielę wspomnienia mają przypomnieć tego wybitnego żerkowianina, często nieznanego nawet w jego rodzinnym miasteczku. Spotkanie uświetni koncert muzyki żydowskiej.(PAP)

zak/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz