Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Rockowa podróż w Noc Muzeów

0
Podziel się:

Rockową podróż na jarocińskie festiwale lat 80-tych proponują organizatorzy
Europejskiej Nocy Muzeów w Jarocinie (Wielkopolska). Ta wyjątkowa dla fanów różnych pokoleń wyprawa
rozpoczęła się o godz. 18. w budynku przyszłego Spichlerza Polskiego Rocka.

Rockową podróż na jarocińskie festiwale lat 80-tych proponują organizatorzy Europejskiej Nocy Muzeów w Jarocinie (Wielkopolska). Ta wyjątkowa dla fanów różnych pokoleń wyprawa rozpoczęła się o godz. 18. w budynku przyszłego Spichlerza Polskiego Rocka.

Co godzinę w prezentacjach multimedialnych i filmowych pokazywane są odnalezione w tym roku materiały festiwalowe z lat 80. i początku 90., m.in. teksty zespołów występujących na Festiwalach Muzyków Rockowych. Są na nich skreślenia cenzorów, raporty, prośby o zgody władz partyjnych i państwowych, artykuły prasowe.

Można dowiedzieć się m.in., co nie podobało się pracownikowi ówczesnego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w piosence "Wychowanie" zespołu T. Love. Cenzor wykreślił z niej refren "Ojczyznę kochać trzeba i szanować. Nie deptać flagi i nie pluć na godło. Należy też w coś wierzyć i ufać. Ojczyznę kochać i nie pluć na godło".

Inny cenzor zakwestionował w tekstach słowo "wojsko". Wykreślił je z piosenki "Piwko dla wojska" kapeli Siekiera (1984 r.), zarówno w tytule jak i w refrenach. Jak okazało się, czerwona pieczęć cenzora niewiele martwiła muzyków, którzy i tak wykonywali swoje teksty w oryginale.

Późnym wieczorem, w kinie "Echo" rozpocznie się pokaz obszernych fragmentów z ponad pięciu godzin nagrań wykonanych w 1987 r. przez operatora Andrzeja Wolfa. Na filmie można rozpoznać wielu jarociniaków, m.in. wśród publiczności na stadionie, bawiących się z grupą ewangelizującą na rynku, pracujących na polu namiotowym, w służbach ochroniarskich przed sceną i w punktach gastronomicznych.

Wolf próbuje odszukać osoby z nagrań sprzed 24 lat. Chce przeprowadzić z nimi rozmowy, które znajdą się w nowym filmie dokumentalnym "Podróż w czasie". Nagrania zawierają także fragmenty koncertów zespołów Acapulco, Kat, T.Love oraz Czesława Niemena.

Początek historii jarocińskich rockowisk sięga lat 80. Oprócz Dżemu, TSA i Siekiery pierwsze kroki stawiały tutaj i odnosiły sukcesy także Dezerter, Izrael, Armia, Moskwa, Tilt, Piersi. W latach 80. niezapomniane dla fanów koncerty dała m.in. Republika oraz Voo Voo, Lech Janerka i Grzegorz Ciechowski. (PAP)

zak/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)