Notowania

filmy
24.11.2010 20:18

Wielkopolskie: Rozpoczął się przegląd filmów "Debiuty" w Koninie

Pokazem filmu "Galerianki" w reżyserii Katarzyny Rosłaniec rozpoczął się w środę w Koninie (Wielkopolska) 20. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych "Debiuty".

Podziel się
Dodaj komentarz

Pokazem filmu "Galerianki" w reżyserii Katarzyny Rosłaniec rozpoczął się w środę w Koninie (Wielkopolska) 20. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych "Debiuty".

Do niedzieli widzowie obejrzą 15 obrazów i na zakończenie wybiorą najlepszy z nich oraz obejrzą słowacki niemy film "Janosik" z 1921 r., w muzycznej oprawie na żywo, w wykonaniu Kwartetu Jorgi.

Filmy pokazywane na "Debiutach" wysoko oceniło jury Festiwali Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i na licznych liczących się w kraju konkursach - powiedział PAP organizator Przeglądu Andrzej Moś.

"Takie recenzje pozwalają nam śmiało uznać, że młode polskie kino staje się coraz ambitniejsze, mądrzejsze, lepsze i dojrzalsze pod każdym względem" - mówi Moś. Dodaje, że dowodzi tego choćby nagroda Grand Prix, którą w 2009 r. otrzymał debiutancki film "Rewers" w reżyserii Borysa Lankosza.

Od niepamiętnych czasów, tradycją konińskich "Debiutów" są pokazy specjalne, podczas których publiczność może obejrzeć dzieła niezależne, dokumentalne, etiudy szkolne i filmy uznanych twórców..

W tym roku ocenie publiczności poddane zostaną m.in. filmy: "Hel" Kingi Dębskiej, "Rewers" Borysa Lankosza, "Fenomen" Tadeusza Paradowicza, "Zero" Pawła Borowskiego, "Na północ od Kalabrii" Macieja Sautera, "Matka Teresa od kotów" Pawła Sali i "Galerianki" oraz przedpremierowe "Erratom" Marka Lechkiego.

Jak co roku, najlepszy film i honorowy tytuł najlepszego debiutu wybierze w niedzielę w tajnym głosowaniu publiczność.

Przegląd polskich debiutów filmowych odbywa się w Koninie od połowy lat 80. (z kilkuletnią przerwą). W gronie dotychczasowych laureatów są m.in. Jan Kidawa-Błoński, Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Witold Adamek, Mariusz Malec, Piotr Trzaskalski, Marek Stachurski, Xawery Żuławski i Andrzej Jakimowski.

W ubiegłym roku najlepszym - zdaniem publiczności - okazał się film Jarosława Szody i Bolesława Pawicy Pt. "Handlarz cudów".(PAP)

zak/ abe/

Tagi: filmy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz