Notowania

forma
05.09.2009 13:17

Wielkopolskie: Słowak laureatem Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu

Wręczeniem nagród i otwarciem wystawy najlepszych prac zakończyła się w sobotę w Ostrowie Wielkopolskim 13. edycja Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu. Najwyższe laury otrzymał Vladimir Gazovic ze Słowacji

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wręczeniem nagród i otwarciem wystawy najlepszych prac zakończyła się w sobotę w Ostrowie Wielkopolskim 13. edycja Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu. Najwyższe laury otrzymał Vladimir Gazovic ze Słowacji *

Zdobywcą drugiej nagrody został Eric Forneris z Włoch, a trzeciej - Siegfried Otto-Huttegrund z Niemiec. Jury przyznało także dwie nagrody specjalne (Karol Augustynowicz i Petro Malyshko z Ukrainy), 16 wyróżnień i 60 nominacji. "Tak dużo nagród świadczy o stałym zainteresowaniu technikami graficznymi" - powiedziała po otwarciu ekspozycji Bożena Woś, komisarz wystawy.

W tegorocznym Biennale uczestniczyło prawie 350 artystów z 39 krajów świata. Nadesłano około 1400 grafik, z których ponad 600 wykonanych przez 320 autorów zakwalifikowano do pokazania na wystawie.

Tradycyjnie już, większość grafik z tegorocznego konkursu pozostanie w zbiorach ostrowskiego Muzeum w Ratuszu, gdzie organizowane są ekspozycje najlepszych prac. W ten sposób, Muzeum wzbogaciło się już o ponad 12 tysięcy grafik artystów z całego świata.

Zdaniem jurorów, poziom artystyczny tej edycji Biennale był bardzo wysoki, o czym świadczy m.in. duża liczba wyróżnień. "Dominowały tradycyjne techniki graficzne, regulamin wykluczał prace tworzone przy pomocy grafiki komputerowej" - powiedział Witold Banach, członek jury.

Według Woś, techniki komputerowe są wprawdzie bardzo popularne, ale artyści nadal szanują techniki szlachetne. "Tradycyjne techniki nie umierają" - dodała komisarz.

Ostrowskie Biennale należy - według Banacha - do europejskiej czołówki tego typu konkursów. Podkreślił, że wyróżnia je ilość prac i liczba artystów oraz wystawianie ulubionych przez nich małych form graficznych.

Ekspozycję można oglądać do 12 października.(PAP)

zak/ tot/

Tagi: forma, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz