Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Stare obiekty w rejestrze zabytków

0
Podziel się:

Budynki dawnej Poczty Polskiej, starej biblioteki i Wyższej Szkoły dla
Dziewcząt w Ostrowie Wielkopolskim zostały wpisane do rejestru zabytków tej miejscowości. Obiekty
wybudowano w XIX i na początku XX wieku.

Budynki dawnej Poczty Polskiej, starej biblioteki i Wyższej Szkoły dla Dziewcząt w Ostrowie Wielkopolskim zostały wpisane do rejestru zabytków tej miejscowości. Obiekty wybudowano w XIX i na początku XX wieku.

Wpis nakłada obowiązki na ich użytkowników w przypadku podejmowania jakichkolwiek prac, ale daje też pewne korzyści, m.in. możliwość ubiegania się o dotacje na remonty, a także o zwolnienia z podatku lokalnego.

"Budynek Szkoły dla Dziewcząt został wybudowany w latach 1910-1911 w formach dekoracyjnego modernizmu z nieznacznymi cechami neorenesansu - szczytami, wykuszami, rzeźbami, medalionami, arkadami, filarami we wnętrzach i secesyjnymi witrażami. Jest przykładem budownictwa oświatowego z początku ubiegłego wieku" - poinformowała PAP rzeczniczka prezydenta miasta Sylwia Nowicka.

Obecnie mieści się w tym gmachu liceum. Według miejskiego konserwatora zabytków Elżbiety Wolniewicz-Kukuły, obiekt nawiązuje kształtem do architektury willowej. Zdobią go liczne ryzality, szczyty oraz balkony, loggie i wykusze. Zachował się także oryginalny wystrój architektoniczny elewacji, a we wnętrzu dawne wyposażenie: krany i zlewy z glazury na korytarzu każdego piętra, słupy z piaskowca, balustrady schodów, stolarka okienna i drzwiowa.

Budynek Poczty Polskiej wzniesiono w 1886 r. według obowiązującego wówczas standardowego projektu pruskiego. Gmach biblioteki, zwany kiedyś Domem Niemieckim oraz Strzelnicą, zbudowano w latach 1875-1876 w formach zbliżonych do neorenesansu.

Stworzenie obiektu prawnym zabytkiem wymaga sporządzenia podstawowej dokumentacji konserwatorskiej, tzw. białej księgi. Jak wyjaśniła Nowicka zawiera ona podstawowe informacje m.in. historię, fotografie, rzuty, plany sytuacyjne oraz niezbędne materiały geodezyjne i wypis z księgi wieczystej.

W rejestrze zabytków Ostrowa znajdują się 34 obiekty. Miasto stara się o podobne wpisy konserwatora zabytków dla dwóch budynków dawnych koszar oraz kasyna oficerskiego.(PAP)

zak/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)