Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Turystyczne atrakcje kolejowe w Wielkopolsce

0
Podziel się:

Na Koronację Królewską do Gniezna, a także Paradę Parowozów do Wolsztyna będą
mogli dotrzeć turyści, którzy zdecydują się na podróże parowozami po Wielkopolsce. W Wolsztynie
można zobaczyć jedyną czynną parowozownię w Europie.

Na Koronację Królewską do Gniezna, a także Paradę Parowozów do Wolsztyna będą mogli dotrzeć turyści, którzy zdecydują się na podróże parowozami po Wielkopolsce. W Wolsztynie można zobaczyć jedyną czynną parowozownię w Europie.

"Pociągi turystyczne mają w Wielkopolsce długą tradycję. Przejazdy ich uczestnikom gwarantują moc wrażeń, dlatego zainteresowanie wycieczkami jest bardzo duże" - powiedziała w rozmowie z PAP dyrektor biura Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej Ewa Przydrożny.

Wycieczki TurKol to jednodniowe wyprawy organizowane do miejscowości atrakcyjnych turystycznie. W tym roku pasażerowie będą mogli uczestniczyć m.in. w Koronacji Królewskiej w Gnieźnie oraz w Paradzie Parowozów w Wolsztynie. Do końca roku odbędzie się ponad 60 przejazdów, w tym 17 w czasie wakacji. "Goście skorzystają z przejazdu pociągiem ciągniętym przez zabytkową lokomotywę parową z wolsztyńskiej parowozowni. Skład pociągu będzie złożony z zabytkowych, dwuosiowych wagonów pasażerskich" - powiedziała Przydrożny.

Pociągi docierają również na wydarzenia spoza regionu, takie jak Zlot Żaglowców w Szczecinie. Na finał międzynarodowych regat żeglarskich pasażerowie dojadą parowozem Ol49. "Oferta TurKol co roku jest wzbogacana o kolejne elementy jak choćby rejs statkiem, czy przejazdy drezynami. Podróż umilają animacje dla najmłodszych oraz obsługa gastronomiczna w wagonach" - powiedziała Przydrożny.

Z kolei w Wolsztynie zobaczyć można jedyną czynną parowozownię w Europie, gdzie codziennie odbywa się praca i wciąż prowadzone są planowe przejazdy pociągiem z lokomotywą. W parowozowni zobaczyć można kilkanaście nawet stuletnich parowozów, spośród których obecnie kursują dwa - Ol 49-59 i Ol 49-69. "Część ze znajdujących się w parowozowni maszyn to już eksponaty muzealne - obecnie jest ich około dwudziestu. Liczby te zmieniają się z powodu prowadzonych remontów" - powiedziała Przydrożny.

Na szczególną uwagę zasługuje parowóz Pm 36-2 znany jako "Piękna Helena". " To najbardziej znany parowóz z racji imienia, które jest nietypowe dla polskiego kolejnictwa. Nie zawsze można ją oglądać, ponieważ jak każdy parowóz podlega okresowym przeglądom" - powiedziała Przydrożny.

Podobną atrakcję, zdaniem dyrektor WOT, stanowią kolejki wąskotorowe na czele z Gnieźnieńską Koleją Wąskotorową i Wyrzyską Kolejką Powiatową. (PAP)

mat/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)