Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Uruchomiono nową kopalnię gazu w Roszkowie

0
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz spółka FX Energy Poland
uruchomiły w poniedziałek w Roszkowie k. Jarocina (Wielkopolska) kopalnię gazu. Eksploatacja złoża,
oszacowanego na 900 mln m. sześć., ma trwać 20 lat.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
oraz spółka FX Energy Poland uruchomiły w poniedziałek w Roszkowie k. Jarocina (Wielkopolska) kopalnię gazu. Eksploatacja złoża, oszacowanego na 900 mln m. sześć., ma trwać 20 lat.

"Inwestycja kosztowała około 45 mln zł" - poinformował PAP prezes FX Energy, Zbigniew Tatys. Gaz z Roszkowa będzie trafiać do sieci krajowej rurociągiem Radlin-Krobia.

"Takich inwestycji jak w Roszkowie nie ma w Polsce wiele. Jest to jedna z ostatnich oddawanych w tej chwili. W końcu 2010 r. rusza budowa kopalni w okolicach Tarnowa. Nakłady na inwestycje, czyli na poszukiwanie, wiercenia i zagospodarowanie terenów w 2010 r. będą kosztować około 260 mln zł" - powiedział PAP wiceprezes zarządu PGNiG Waldemar Wójcik.

Podał, że polski gaz zabezpiecza obecnie ponad 30 proc. zapotrzebowania krajowego. "Chcielibyśmy utrzymać w przyszłości ten poziom, pomimo prognoz wzrostu zużycia. Wydobycie musi wzrosnąć do 6 mld m. sześć." - dodał.

Gaz z kopalni w Roszkowie wydobywany jest z głębokości około 3 km. Złoże ma 2,2 kilometrów kw. powierzchni. Budowa trwała dwa lata.

Jak poinformował Tatys, jego firma jest spółką córką notowanej na Nasdaq amerykańskiej FX Energy. Na polskim rynku działa od prawie 10 lat, a eksploatację złóż prowadzi od 3 lat. W Roszkowie Energy posiada 49 proc. udziałów (51 proc. należy do PGNiG).

Spółka ma w Polsce 16 bloków koncesyjnych i 2 eksploatacyjne. Te ostatnie znajdują się w woj. mazowieckim i dolnośląskim.

Tatys poinformował, że na Energy przypada w Polsce 2 proc. krajowego wydobycia gazu. "Naszym celem strategicznym jest zwiększenie tego udziału do 10 proc." - powiedział prezes. W inwestycjach jego firma ściśle współpracuje z PGNiG, ale - jak podkreślił - "Energy szuka też innych partnerów, nawet spoza Polski". Dodał, że ta współpraca dotyczyłaby bloków koncesyjnych.

Na inwestycji w Roszkowie skorzysta gmina Jarocin. "Z opłaty eksploatacyjnej od wydobycia surowców i z podatku od nieruchomości do gminnej kasy wpłynie rocznie 800 tys. zł." - poinformował PAP burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Zapytany o wyniki działalności spółki, Tatys powiedział jedynie, że w 2010 planowane jest zrównoważenie wydatków z przychodami. Zaznaczył, że w poprzednich latach spółka wydawała na inwestycje rocznie średnio po 80 ml zł. (PAP)

zak/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)