Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: W Odolanowie rozpoczęło się "Lato z helem"

0
Podziel się:

Kilkudziesięciu uczniów i studentów z kraju przyjechało w niedzielę do Odolanowa (Wielkopolskie) na
rozpoczęte w tym dniu 25. Warsztaty Naukowe "Lato z helem".

Kilkudziesięciu uczniów i studentów z kraju przyjechało w niedzielę do Odolanowa (Wielkopolskie) na rozpoczęte w tym dniu 25. Warsztaty Naukowe "Lato z helem".

Do 4 lipca będą mieli okazję prowadzić eksperymenty naukowe i wysłuchać wykładów najwybitniejszych autorytetów o tym gazie, zwanym w środowisku naukowym "arystokratą".

Organizatorem tych nietypowych wakacji są naukowcy i pracownicy miejscowego Zakładu Fizyki Niskich Temperatur Instytutu Fizyki Molekularnej PAN. W miasteczku od 30 lat prowadzone są badania naukowe, w których wykorzystywany jest ciekły hel - najzimniejsza ciecz na Ziemi (-269 stopni Celsjusza). Zakład istnieje na terenie odolanowskiego PGNiG SA, w którym gaz skraplany jest na skalę przemysłową. Jest to jedna z pięciu takich firm na świecie.

Większość uczestników zostało skierowanych na Warsztaty z Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. "To najzdolniejsza młodzież w kraju. Obecnie uczestnicy pierwszych edycji Warsztatów są już doktorami, docentami i profesorami. Tak bardzo zafascynowała ich kiedyś fizyka, że związali z nią całe swoje życie" - powiedział PAP doc. Zbigniew Trybuła, szef Zakładu.

Podczas wykładu inauguracyjnego, młodzi ludzie mogli usłyszeć także pozanaukowe informacje o helu, m.in. o tym, że gaz ten ma nawet swój pomnik w Teksasie (USA.

Przez okres 25 lat Warsztatów do Odolanowa przyjechało na nie prawie stu wykładowców, którzy wygłosili ponad 230 wykładów dla 500 uczniów i studentów. "Warsztaty są znakomitym sposobem w kształtowaniu młodych adeptów fizyki, którzy w przyszłości będą tworzyć nowe technologie i rozwiązywać skomplikowane zagadnienia naukowe" - powiedział doc. Trybuła.

Tegoroczni wykładowcy będą mówić m.in. o kriogenice w służbie spektroskopii, zastanawiać się, czy fizyka jest nauką o wszystkim oraz jak fizyka zrobiła kłopoty sztuce. W niedzielę dyskutowano o nadprzewodnictwie helu - jednym z najbardziej tajemniczych i fascynujących problemów fizyki ciała stałego. Podkreślano, że wynika ono z oddziaływania elektron-fonon, które decyduje o wszystkim, co dzieje się z elektronem we wnętrzu kryształu.

Po raz pierwszy hel udało się skroplić 101 lat temu. Wyniki badań prowadzonych przez uczestników Warsztatów zostaną zaprezentowane przez nich 4 lipca.(PAP)

zak/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)