Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkopolskie: W piątek rozpoczną się zajęcia w szkołach, które ucierpiały w nawałnicy

0
Podziel się

Około 30 proc. mieszkańców najbardziej poszkodowanej po poniedziałkowej
nawałnicy gminy Blizanów (Wielkopolska) nadal nie ma w czwartek prądu. W całej gminie przywrócono
już dostawy wody. W piątek wznowione zostaną zajęcia w czterech zamkniętych szkołach.

bEieBKCt

Około 30 proc. mieszkańców najbardziej poszkodowanej po poniedziałkowej nawałnicy gminy Blizanów (Wielkopolska) nadal nie ma w czwartek prądu. W całej gminie przywrócono już dostawy wody. W piątek wznowione zostaną zajęcia w czterech zamkniętych szkołach.

Jak poinformował PAP wójt gminy Sławomir Musioł, w szkołach jest już woda i prąd. Posprzątano zalane pomieszczenia i naprawiono uszkodzenia spowodowane silnym wiatrem i intensywnymi opadami.

Musioł podał, że w całej gminie wichura zerwała lub poważnie uszkodziła dachy na ponad 70 budynkach mieszkalnych i ponad 300 gospodarczych. "Co najmniej 100 z nich jest zrujnowanych do fundamentu" - poinformował wójt. Dodał, że nawałnica zniszczyła też szklarnie, setki hektarów kukurydzy, buraków cukrowych i warzyw. Ogromne straty są w sadach i lasach.

bEieBKCv

Wojewoda wielkopolski zaapelował, o jak najszybsze uruchomienie komisji szacujących straty w rolnictwie - w uprawach i budynkach gospodarskich. Mieszkańcy, którzy nie prowadzą działalności rolniczej, a ucierpieli w wyniku nawałnicy, powinni zgłosić się do ośrodków pomocy społecznej.

"Przesłanie przez samorządy szczegółowych raportów z prac komisji, które określą, co zostało zniszczone i na jaką kwotę, pozwoli na szybkie wystąpienie wojewody do ministra w sprawie ewentualnego uruchomienia środków z rezerwy celowej" - twierdzi rzecznik wojewody, Tomasz Stube.

Według niego, w całym województwie poszkodowanych zostało tysiące gospodarstw na terenie 23 gmin. Uszkodzeniu uległo 560 budynków mieszkalnych i ponad 1100 gospodarczych w powiecie kaliskim, pleszewskim, kolskim, ostrzeszowskim, kępińskim, ostrowskim i konińskim.(PAP)

zak/ malk/

bEieBKCW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)