Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: W Swarzędzu otwarto ulicę im. prof. Geremka

0
Podziel się:

W podpoznańskim Swarzędzu uroczyście otwarto ulicę im. prof. Bronisława
Geremka. To pierwsza ulica w Polsce, której patronem jest tragicznie zmarły w lipcu 2008 roku
wybitny i zasłużony dla Polski polityk, minister spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka.

W podpoznańskim Swarzędzu uroczyście otwarto ulicę im. prof. Bronisława Geremka. To pierwsza ulica w Polsce, której patronem jest tragicznie zmarły w lipcu 2008 roku wybitny i zasłużony dla Polski polityk, minister spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka.

Decyzję o nadaniu jednej ze swarzędzkich ulic imienia prof. Bronisława Geremka podjęła jednogłośnie rada miasta w maju ubiegłego roku.

Jak przyznała burmistrz Swarzędza Anna Tomicka, jej umiejscowienie nie jest przypadkowe. "Ulica im. prof. Geremka znajduje się w kompleksie nazw historycznych głęboko związanych z dziejami Polski i walką narodu o niepodległość. Patroni sąsiednich osiedli i ulic - Maciej Mielżyński, Edward Raczyński, Tytus Działyński, Jakub Przybylski i Hipolit Cegielski to wybitni Polacy, którzy zasłużyli się Polsce i kolejnym pokoleniom" - powiedziała Tomicka podczas uroczystości.

W symbolicznym przecinaniu wstęgi udział wziął wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski.

"Profesor Geremek miał ogromne zasługi dla odbudowywania demokracji i odzyskiwania niepodległości w Polsce i jak mało kto, zasłużył na to by być patronem ulicy. Dla mnie to ważna uroczystość, z profesorem Geremkiem razem działaliśmy w podziemiu, sprowadzaliśmy sprzęt poligraficzny, pisaliśmy w prasie podziemnej. Razem też byliśmy internowani. Jestem tutaj nie tylko jako marszałek Sejmu, ale przyjaciel profesora" - podkreślił Niesiołowski.

W uroczystości uczestniczyli także posłowie, samorządowcy oraz kandydat na prezydenta RP prof. Tomasz Nałęcz.

Bronisław Geremek zginął 13 lipca 2008 roku w wypadku samochodowym pod Nowym Tomyślem (Wielkopolskie).

W latach siedemdziesiątych prof. Geremek był jedną z czołowych postaci polskiej opozycji demokratycznej. W stanie wojennym został internowany. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu - współprzewodniczył zespołowi ds. reform politycznych. W latach 1989-2001 zasiadał w Sejmie. W X, I i II kadencji przewodniczył Komisji Spraw Zagranicznych, kierował też Komisją Konstytucyjną (1989-1991) i Komisją Prawa Europejskiego (2000-2001). W 1997 roku otrzymał tekę ministra spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka. W 2004 został wybrany do europarlamentu. (PAP)

lic/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)