Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Wkrótce chopinowski festiwal w Antoninie

0
Podziel się:

Koncertem pianistów Marcina Koziaka i Daniila Trifonowa (Rosja/USA) z
Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego rozpocznie się w najbliższy
czwartek w Ostrowie Wielkopolskim 30. Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni".

Koncertem pianistów Marcina Koziaka i Daniila Trifonowa (Rosja/USA) z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego rozpocznie się w najbliższy czwartek w Ostrowie Wielkopolskim 30. Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni".

Przez cztery dni melomani wysłuchają kilka dużych koncertów i recitali wybitnych pianistów. W piątek artyści przeniosą się na trzy dni do Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów w pobliskim Antoninie. Oprócz poznańskiej orkiestry, wystąpi tam 12 wykonawców z Polski, Rosji, Irlandii, Francji, Wietnamu oraz aktor Jerzy Trela. Koncerty poprowadzą Krystyna Pietranek-Kulis i Wojciech Nentwig.

Mistrzowskie recitale zaprezentują w jubileuszowej edycji pianiści Dang Thai Son i Janusz Olejniczak. "Z warszawskim Konkursem Chopinowskim wiążą się nazwiska Daniila Trifonowa, Francoisa Dumonta i Marcina Koziaka. Mistrzostwo aktorskie zapewni Jerzy Trela" - powiedział w piątek PAP dyrektor festiwalu, Andrzej Leraczyk.

W tradycyjnym festiwalowym wieczorze pt. "Chopin w aksamicie nocy", melomani spotkają się m.in. z wiolonczelistką Magdaleną Bojanowicz, francuskim pianistą Dumontem, irlandzką sopranistką Helen Kearns. Wystąpią też Dang Thai Son, Daniil Trifonow, Janusz Olejniczak oraz pianistki Laura Sobolewska i Oliwia Grabowska.

Tuż przed rozpoczynającym się festiwalem w Ostrowie zostanie otwarta 19. Międzynarodowa Wystawa Ekslibrisu Muzycznego "Chopin - 30 Antonin". W Antoninie będzie można obejrzeć plakaty Włodzimierza Orła "Muzyka Chopina później". Zgodnie z tradycją, uczestnicy festiwalu i goście złożą w czwartek kwiaty pod pomnikiem Chopina w Antoninie oraz wysłuchają w tym miejscu poezji w interpretacji Jerzego Szukalskiego.

Według organizatorów, impreza w Antoninie jest piątym na świecie i drugim w Polsce festiwalem chopinowskim. Jego rangę podkreśla udział najwybitniejszych pianistów, m.in. Tatiany Szebanowej, Kevina Kennera, Waldemara Malickiego, Krzysztofa Jabłońskiego, Grigorija Sokołowa, Leszka Możdżera, Piotra Palecznego, Artura Papazjana, Ludmiła Angełowa. Z recytacjami wystąpili w tym miejscu także wybitni aktorzy.

Młody Chopin gościł w Antonie w latach 1827 i 1829. Grał tutaj m.in. dla księżniczek Elizy i Wandy. Pobyty w tym miejscu tak wspominał: "Były tam dwie Ewy, młode xsiężniczki, nadzwyczaj uprzejme i dobre, muzykalne i czułe istoty". Swojemu przyjacielowi Tytusowi Wojciechowskiemu donosił: "Napisałem u niego Alla polacca z wiolonczelą. Nic nie ma prócz błyskotek, do salonu, dla dam".

Pałacyk został odrestaurowany w latach siedemdziesiątych dzięki zaangażowaniu Jerzego Waldorffa. Podkreślając znaczenie tego miejsca mówił on kiedyś, że antonińskie galerie "słyszały jak grał tutaj sam wielki Chopin".

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie "Wielkopolskie Centrum Chopinowskie-Antonin" i Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, które jest właścicielem antonińskiego pałacu.(PAP)

zak/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)