Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protest
06.03.2009 15:36

Wielkopolskie: Zakończył się protest ratowników medycznych

(dochodzi informacja o zakończeniu protestu)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi informacja o zakończeniu protestu)

6.3.Poznań (PAP) - Ratownicy medyczni z Koła, Turku i Szamotuł, którzy przegrali konkurs na świadczenie usług ratownictwa medycznego na ich terenie, zakończyli w piątek w Poznaniu swój protest.

Ratownicy domagają się unieważnienia konkursu. Po spotkaniu z wojewodą zdecydowali przerwać protest i czekać na wyniki kontroli i decyzje NFZ.

Jak poinformował PAP Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody, ratownicy podczas spotkania informowali wojewodę, że obecnie działający system ratownictwa, na terenie reprezentowanych przez nich powiatów, nie działa sprawnie - zdarzają się przekroczenia czasu dotarcia karetki do poszkodowanych.

"Wojewoda zapowiedział, że wszystkie zgłaszane problemy będą analizowane podczas przeprowadzanych kontroli. Wojewoda odniósł się także ponownie do propozycji unieważnienia przetargu, informując jednocześnie, że jedyną instytucją władną rozpatrywać odwołania jest NFZ" - powiedział PAP Stube.

"Prosiliśmy wojewodę, by przyspieszył wszystkie procedury związane z naszym odwołaniem. Mamy zapewnienie, ze jeśli postępowanie konkursowe zostanie unieważnione, wojewoda wpłynie na to, by nowe postępowanie rozpoczęło się jak najszybciej" - powiedziała PAP Bogusława Baranowska, szefowa związku zawodowego pracowników ochrony zdrowia z Turku (Wielkopolskie).

W piątek przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim NFZ zebrało się kilkadziesiąt osób. Przynieśli transparenty z napisami "szatański spisek" i wizerunkiem wojewody wielkopolskiego oraz plakat z napisem "Życie ludzkie to nie przetargi".

Ich zdaniem firmy, które wygrały konkursy na ich terenie, nie spełniają wymogów ustawowych i zawiadomili o tym Najwyższą Izbę Kontroli oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuraturę.

28 lutego NFZ rozstrzygnął konkurs na nowych świadczeniodawców usług ratownictwa medycznego. Konkursy ogłoszono po tym, jak część przyszpitalnych oddziałów ratowniczych nie podpisała aneksów do wieloletnich umów. W Kole i Turku konkurs wygrało pogotowie ratunkowe z Konina.

Według NFZ wszystkie konkursy na usługi ratownictwa medycznego zostały przeprowadzone zgodnie z prawem, a firmy, które wygrały, spełniają wymogi ustawy o ratownictwie medycznym.

Tu już drugi protest ratowników medycznych w Poznaniu w tym tygodniu, poprzedni odbył się w poniedziałek.

Wojewoda wielkopolski zarządził kontrolę w stacjach ratownictwa medycznego w Kole i Turku. "Mam podejrzenia, że dochodziło do nadużyć w działaniu tych jednostek" - mówił podczas niedawnego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego wojewoda Piotr Florek.

Chodzi o używanie sprzętu i pojazdów przeznaczonych dla systemu ratownictwa medycznego do innych celów, takich jak transport międzyszpitalny czy dowożenie na badania. Do nieprawidłowości miało dochodzić w ubiegłym roku.

W czwartek w Katowicach przedstawiciele związków ratowniczych zdecydowali o przeprowadzeniu 26 marca w Warszawie ogólnopolskiej manifestacji pracowników państwowego ratownictwa medycznego. Postulaty ratowników obejmują: zaprzestanie "dzikiej prywatyzacji" placówek ochrony zdrowia, zakaz świadczenia usług państwowego ratownictwa medycznego przez firmy prywatne, sformułowanie "czytelnych zasad kontraktowania usług ratownictwa medycznego" oraz wstrzymanie likwidacji szkół kształcących ratowników. (PAP)

rpo/kpr/ itm/ bk/

Tagi: protest, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz