Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wieloryb z Zatoki Gdańskiej to humbak

0
Podziel się:

Wieloryb, który wpłynął na Zatokę Gdańską to
humbak. Osobnik ma około 10-12 metrów długości. Został zauważony
podczas żerowania na ławicy szprotów - poinformował PAP szef
Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego dr Krzysztof Skóra.

Wieloryb, który wpłynął na Zatokę Gdańską to humbak. Osobnik ma około 10-12 metrów długości. Został zauważony podczas żerowania na ławicy szprotów - poinformował PAP szef Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego dr Krzysztof Skóra.

Pierwszy sygnał o pojawieniu się wieloryba naukowcy odebrali we wtorek, do czwartku poszukiwali morskiego ssaka, aby określić m.in. jego gatunek.

"Wiemy, że jest to humbak, ma 10 do 12 metrów długości, nie wiemy jednak, ile ma lat ani jakiej jest płci. Wobec tego nadaliśmy mu +uniwersalne+ imię ECS, od angielskiego skrótu stowarzyszenia miłośników waleni. Zaobserwowaliśmy go podczas żerowania" - powiedział PAP dr Krzysztof Skóra.

Dodał, że wieloryb był w dobrej kondycji, zanurzał się i wynurzał w tym samym miejscu bądź po przepłynięciu 200-300 metrów.

"Zauważyliśmy go na środku Zatoki Gdańskiej, między Helem a Sobieszewem. W tym miejscu jest duża koncentracja szprotów, drobnej ryby, którą humbaki chętnie jedzą, choć wiadomo, że wolą kryla. Jednak tego skorupiaka w Bałtyku nie ma" - zaznaczył naukowiec.

Humbak to gatunek wieloryba z podrzędu fiszbinowców, długość jego ciała może osiągać 18 metrów, ważyć może nawet 40 ton. Jest gatunkiem chronionym.

Już samo pojawienie się tego ssaka na Bałtyku jest rzadkością. U wybrzeży Polski po raz ostatni żywego wieloryba widziano w latach 70.

"Wieloryby nie żyją w Bałtyku, dlatego, że nie ma w nim wystarczającej ilości ich głównego pożywienia, to znaczy dużych, około jednocentymetrowych skorupiaków planktonowych, unoszących się w wodzie oraz dlatego, że Bałtyk jest morzem słonawym, a nie słonym. Ssaki morskie wolą oceaniczne zasolenie" - powiedział PAP prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.

Dodał, że na świecie żyje 75 gatunków waleni uzębionych, takich jak delfiny, małe walenie, kaszaloty, orki oraz 14 gatunków waleni fiszbinowych.

"Wieloryby są kosmopolitami, żyją we wszystkich morzach, jest też spora grupa delfinów rzecznych" - zaznaczył prof. Węsławski.

Wielkie wieloryby najczęściej żerują latem w wodach zimnych w Arktyce i Antarktyce, tam jest najwięcej kryla, zimą "zmieniają klimat" i rozmnażają się w tropikach.

"Wieloryb - wal błękitny - to największe zwierze na ziemi, rekordowy okaz miał 32 metry długości. Następni w kolejce to finwal, sejwal i humbak, które osiągają 20 metrów długości" - dodał naukowiec.

Węsławski zaznaczył, że wieloryby są doskonale pływającymi zwierzętami i pomimo swoich rozmiarów mogą one wpłynąć "niemal wszędzie"

Do ulubionych przysmaków wielorybów należy kryl - podobne do krewetek skorupiaki oraz małe, pływające ławicowo ryby, takie jak śledzie, szproty czy makrele.

Węsławski dodał, że wieloryby, najczęściej raz na kilka lat, obserwuje się w pobliżu cieśnin duńskich.(PAP)

kli/ krx/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)