Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wieprzówka w Małopolsce wybrana przez internautów Rzeką Roku 2013

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Wieprzówka w Małopolsce zwyciężyła w pierwszej edycji internetowego
plebiscytu Rzeka Roku, którą zorganizowało stowarzyszenie ekologiczne Klub Gaja - poinformował w
poniedziałek koordynator plebiscytu Paweł Grzybowski.

Biała (PAP) - Wieprzówka w Małopolsce zwyciężyła w pierwszej edycji internetowego plebiscytu Rzeka Roku, którą zorganizowało stowarzyszenie ekologiczne Klub Gaja - poinformował w poniedziałek koordynator plebiscytu Paweł Grzybowski.

Internauci oddali na zwycięską rzekę 4216 głosów. Tuż za nią uplasowała się Biebrza w Goniądzu na Podlasiu z 4096 głosami, a trzecie miejsce zajął potok Zimnik w Lipowej na Żywiecczyźnie (Śląskie).

Paweł Grzybowski poinformował w komunikacie przesłanym PAP, że do pierwszej edycji konkursu zgłoszonych zostało 49 rzek z dziewięciu województw. Do finału jurorzy, wśród których oprócz ekologów z Klubu Gaja byli m.in. biolog i wędkarz, zakwalifikowali 11 z nich. Spośród nich przez cały wrzesień internauci wybierali laureata. Podczas plebiscytu konkursowa strona odnotowała ponad 41 tys. odsłon. W sumie na wszystkie propozycje oddano ponad 12,6 tys. ważnych głosów.

Do konkursu fragment Wieprzówki na odcinku pomiędzy Rzykami a Sułkowicami zgłosili uczniowie i nauczyciele zespołu szkół samorządowych w Rzykach wraz z Towarzystwem Miłośników Andrychowa i stowarzyszeniem na Rzecz Środowiska Montanum. Nagrodami są dwie statuetki Rzeki Roku. Otrzyma je zgłaszający rzekę oraz samorząd, na którego terenie się ona znajduje.

Uczniowie i nauczyciele, zgłaszając Wieprzówkę napisali, że przy rzece u podnóża Beskidu Małego istnieje ścieżka dydaktyczna i stanowisko dokumentacyjne, gdzie można poznać historię sprzed 130 mln lat. Wówczas na dno morza opadały osady układające się w warstwy i zamieniające w czarne skały, tzw. łupki wierzowskie. "W okresie wstrząsów łupki zaczęły tworzyć uskoki i lustra tektoniczne, tworząc m.in. wzniesienia Beskidu Małego. Do 1997 roku nikt o nich nie wiedział. Odsłoniła je dopiero ówczesna powódź, gdy rwące wody Wieprzówki zdarły osady żwiru i piasku, ukazując czarne skały" - napisali.

Alicja Kołodziejczyk ze szkoły w Rzykach, cytowana w komunikacie Klubu Gaja powiedziała, że Wieprzówka dotychczas znana była jedynie w najbliższej okolicy. "Kampania promująca, jaką przeprowadziliśmy we wrześniu, sprawiła, że poznało ją wielu ludzi nie tylko w Polsce, ale i za granicą, także poza Europą. Wielu patrzy na nią teraz inaczej, nie tylko przez pryzmat widoku z mostu w Andrychowie, gdzie niestety jej obraz nie jest najlepszy, ale również na innych odcinkach" - powiedziała.

Celem konkursu na Rzekę Roku jest nagłośnienie przykładów społecznego zaangażowania i zainteresowania polskimi rzekami. Jest on częścią programu edukacji ekologicznej "Zaadoptuj rzekę", w którym Klub Gaja zachęca Polaków do poznawania i pielęgnowania dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego rzek oraz innych akwenów wodnych. Dzięki niemu ponad 1 tys. fragmentów polskich rzek, potoków, jezior, stawów znalazło społecznych opiekunów. To osoby, organizacje, placówki oświatowe i samorządy, które podjęły się rzeczywistych działań na rzecz środowiska naturalnego.

"Czyste i naturalne rzeki są naszym wspólnym dobrem, które powinniśmy zostawić następnym pokoleniom. Możemy do tego doprowadzić, jeśli przede wszystkim dostrzeżemy i zrozumiemy ich nieprzemijającą wartość, i to jest właśnie celem konkursu Rzeka Roku" - powiedział w poniedziałek PAP prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.(PAP)

szf/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)