Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wiesław Kaczmarek uniewinniony ws. afery LFO

0
Podziel się

Były minister gospodarki Wiesław Kaczmarek
został uniewinniony w sprawie afery Laboratorium Frakcjonowania
Osocza (LFO) w Mielcu (Podkarpackie). Wyrok wydał w czwartek Sąd
Okręgowy Warszawa-Praga.

bEgHGSER

Były minister gospodarki Wiesław Kaczmarek został uniewinniony w sprawie afery Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO) w Mielcu (Podkarpackie). Wyrok wydał w czwartek Sąd Okręgowy Warszawa-Praga.

Spółka LFO, która jako jedyna w kraju miała produkować leki z osocza krwi, zaciągnęła w 1997 r. na budowę fabryki kredyt w wysokości 32 mln dolarów, a gwarancji udzielił ówczesny rząd Włodzimierza Cimoszewicza. Spółka dostała 32 mln dolarów pożyczki, z czego wykorzystała 21 mln. Zamiast fabryki wybudowano jednak tylko dwie hale. Produkcja nigdy nie ruszyła, a spółka kredytu nie spłaciła.

Kaczmarek został w 2005 r. oskarżony przez tarnobrzeską prokuraturę, że jako minister gospodarki w rządzie Cimoszewicza wydał nierzetelną opinię, która zdecydowała o przyznaniu LFO poręczenia Skarbu Państwa, mimo braku podstaw co do jego celowości. Groziło mu do 5 lat więzienia. W procesie, który zaczął się w październiku 2006 r., nie przyznawał się do zarzutu.

bEgHGSET

Prokurator wnosił dla niego o karę 2 lat więzienia w zawieszeniu na 4 lata, 50 tys. grzywny i 5 lat zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w administracji. Podsądny i jego obrona chcieli uniewinnienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Na wyznaczenie terminu procesu czekają główni oskarżeni w aferze LFO: Zygmunt N. (jest w areszcie od wydania go Polsce przez Wlk. Brytanię w 2007 r.) oraz Włodzimierz W. Trwa już zaś proces oskarżonej w sprawie poręczenia dla LFO b. wiceminister finansów Haliny Wasilewskiej-Trenkner (obecnie członka Rady Polityki Pieniężnej). (PAP)

sta/ malk/ jra/

bEgHGSFu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)