Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wietnamski minister obrony rozmawiał w Warszawie z szefem MON

0
Podziel się

Współpraca przemysłów obronnych, misje zagraniczne, współpraca szkoleniowa,
polityka obronna i sytuacja w Azji - to tematy rozmów ministrów obrony Polski i Wietnamu Tomasza
Siemoniaka i Phung Quang Thanha, którzy spotkali w poniedziałek w Warszawie.

bEqaVGDF

Współpraca przemysłów obronnych, misje zagraniczne, współpraca szkoleniowa, polityka obronna i sytuacja w Azji - to tematy rozmów ministrów obrony Polski i Wietnamu Tomasza Siemoniaka i Phung Quang Thanha, którzy spotkali w poniedziałek w Warszawie.

Wietnamski minister obrony gościł w Polsce po raz pierwszy od wielu lat. Według Siemoniaka wizyta to część szerszej aktywności Polski w Azji w dziedzinie współpracy obronnej. "Tylko w tym roku doszło do kontaktów na szczeblu ministra obrony z Japonią, Chinami i Tajlandią. Więc ta dzisiejsza wizyta ministra obrony Wietnamu jest elementem większej całości naszej aktywności, jeżeli chodzi o szukanie partnerów w Azji" - powiedział PAP Siemoniak.

"To nie jest wizyta kurtuazyjna, ale ma ogromny ładunek polityczny i gospodarczy" - podkreślił szef MON. Dodał, że minister Phung Quang Thanh uznał, że warto, aby Polska i Wietnam rozważyły partnerstwo strategiczne.

bEqaVGDH

Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy przemysłów obronnych. Jak mówił szef MON, Wietnam, który wciąż ma sporo broni poradzieckiej, jest zainteresowany polskimi doświadczeniami w jej modernizacji. Dotyczy to m.in. czołgów T-72, samolotów Su-22 i okrętów. Siemoniak dodał, że zaawansowana jest sprawa sprzedaży do Wietnamu morskich jednostek szkolnych. Podjęto też temat sprzedaży broni strzeleckiej i linii do produkcji amunicji.

"Rozmawialiśmy o wzajemnej woli poszukania bardziej intensywnych kontaktów, jeśli chodzi o współpracę szkoleniową. Chcielibyśmy, żeby wietnamscy oficerowie kształcili się w naszych uczelniach wojskowych. Chcemy, żeby nawiązały współpracę poszczególne rodzaje sił zbrojnych" - powiedział Siemoniak.

Jak dodał, Wietnamczyków szczególnie interesowały nasze doświadczenia w misjach zagranicznych. Wietnam zadeklarował, że od 2014 r. będzie brał udział w misjach ONZ, czego do tej pory nie robił. W zeszłym roku w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych było dwóch oficerów z Wietnamu. "Zaoferował dzisiaj podwoje tego centrum do szkolenia Wietnamczyków" - powiedział Siemoniak.

Ministrowie umówili się też na konsultacje ws. polityki obronnej. Oba kraje - jak zauważył Siemoniak - łączy to, że muszą brać pod uwagę to, że mają potężniejszych sąsiadów. Tematem dyskusji była też bieżąca sytuacja w Azji.

bEqaVGDN

Siemoniak otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Wietnamie. W 2008 r. z wizytą w tym kraju przebywał ówczesny szef MON Bogdan Klich. W 2010 r. podczas wizyty premiera Donalda Tuska Polska podpisała z Wietnamem umowę o współpracy w dziedzinie obronności. (PAP)

ral/ bos/ jbr/

bEqaVGEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)