Notowania

wikileaks
09.12.2010 07:48

Wikileaks: Shell węszył w Nigerii

Koncern posiada swoje źródła we wszystkich istotnych dla firmy ministerstwach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shell)

*Koncern paliwowy Royal Dutch Shell posiada swoje źródła we wszystkich istotnych dla firmy ministerstwach Nigerii - wynika z amerykańskiej depeszy dyplomatycznej z Wikileaks, opublikowanej przez brytyjski dziennik _ The Guardian _. *

Według depeszy z października 2009 roku na spotkaniu z amerykańskimi dyplomatami szefowa nigeryjskiej filii Shella Ann Pickard powiedziała, że Shell dowiedział się m.in., iż Nigeria zachęcała Chiny do ubiegania się o koncesję na wydobywanie ropy.

**[

Wszystko o przeciekach ujawnianych przez WikiLeaks. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/dokumenty;wikileaks.html )**

Rząd nigeryjski _ zapomniał już, że Stell ma swoich ludzi we wszystkich istotnych ministerstwach i w związku z tym Stell ma dostęp do wszystkiego, co się w nich dzieje _ - miała wtedy powiedzieć Piccard.

Zgodnie z inną depeszą, z 2008 roku, Piccard chciała podzielić się tajnymi informacjami na temat działalności partyzantów, która blokowała wydobycie ropy.

Jej zdaniem jeden do trzech pocisków ziemia-powietrze mogły trafić do nigeryjskich grup partyzanckich, choć wydawała się sceptyczna wobec tej wiadomości - pisze _ The Guardian _.

Brytyjsko-holenderski koncern, największy w Europie, odkrył złoża ropy naftowej w delcie Nigru w 1956 roku i już dwa lata później zaczął ją wydobywać. Od tamtej pory - zauważa agencja Associated Press - pozostaje dominującym graczem na rynku paliwowym w Nigerii.

AP nie udało się uzyskać komentarza od przedstawicieli firmy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t47503.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wikileaks;ujawni;prawde;o;guantanamo,206,0,731598.html) WikiLeaks ujawni prawdę o Guantanamo? Przekazanie tych informacji skompromituje źródła i metody wywiadu USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/manager/o/artykuly/18409/38077_julian_assange.tiny.png ) ] (http://manager.money.pl/strategie/emarketing/artykul/julian;assange;wlasciciel;wikileaks;zatrzymany,47,0,730415.html) Julian Assange, właściciel WikiLeaks, zatrzymany Twórca WikiLeaks został zatrzymany w Londynie. Policja poszukiwała go listem gończym. Assange jest oskarżony o gwałt i molestowanie seksualne.
Tagi: wikileaks, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz