Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wirtualna lekcja historii Auschwitz po angielsku dostępna w internecie

0
Podziel się:

Lekcję internetową w języku angielskim, która przybliża najważniejsze
zagadnienia z historii niemieckiego obozu Auschwitz, udostępniło w internecie Państwowe Muzeum
Auschwitz-Birkenau - poinformował we wtorek Paweł Sawicki z biura prasowego placówki.

Lekcję internetową w języku angielskim, która przybliża najważniejsze zagadnienia z historii niemieckiego obozu Auschwitz, udostępniło w internecie Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformował we wtorek Paweł Sawicki z biura prasowego placówki.

Lekcja "Auschwitz - obóz koncentracyjny i zagłady" po angielsku dostępna jest na stronie http://en.auschwitz.org/lekcja/1/. Wersja polska została umieszczona w sieci w czerwcu ubiegłego roku. W przyszłości muzeum planuje udostępnienie lekcji w kilku innych wersjach językowych.

Oświęcimska placówka jest jednym z pionierów e-learningu w instytucjach tego typu w Polsce. Zdaniem dyrektora muzealnego Międzynarodowego Centrum o Auschwitz i Holokauście Andrzeja Kaczorzyka internet to doskonały sposób na dotarcie do osób, które chcą poznać historię niemieckiego obozu, ale z różnych względów nie mogą odwiedzić Miejsca Pamięci. Może też służyć nauczycielom do przygotowania uczniów do wizyty w byłym Auschwitz.

Kacorzyk podkreślił, że lekcja jest obszernym kompendium wiedzy o podstawowych zagadnieniach z historii obozu. Zawiera nie tylko najważniejsze fakty i daty, historyczne oraz współczesne fotografie, ale też liczne dźwiękowe i filmowe relacje byłych więźniów. "Jej ważnym elementem są specjalnie zaprojektowane multimedialne mapy, schematy oraz ćwiczenia dydaktyczne, dzięki czemu mamy do czynienia z niezwykle bogatym narzędziem do samodzielnej edukacji przez internet" - powiedział.

Szefująca sekcji e-learningu w Centrum Edukacji Agnieszka Juskowiak-Sawicka powiedziała, że lekcja składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy Auschwitz jako obozu koncentracyjnego; jego założenia i funkcjonowania, a także różnych grup więźniów. Przybliżone został m.in. warunki bytowe w obozie, praca, kary, egzekucje i pseudomedyczne eksperymenty. Część druga dotyczy masowej zagłady Żydów w Auschwitz. Zawiera kilkanaście rozdziałów poświęconych m.in. więźniom Sonderkommando, funkcjonowaniu komór gazowych i krematoriów, maskowaniu zbrodni, a także kwestii bombardowania obozu oraz liczby ofiar.

Autorami lekcji są specjaliści z działu naukowego Muzeum - Jacek Lachendro i Piotr Setkiewicz. "Dzięki możliwościom, jakie daje internet, historyczny wykład można było wzbogacić wieloma multimedialnymi i wizualnymi elementami, a także relacjami świadków. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób całość staje się interesującą, często bardzo osobistą opowieścią o tym strasznym miejscu" - dodał.

Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Istnieje od 27 stycznia 2005 roku. Pod aktem założycielskim podpisało się ponad dwustu byłych więźniów. Prowadzi szereg zajęć skierowanych do uczniów, studentów, nauczycieli i edukatorów. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.(PAP)

szf/ mlu/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)