Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wirus w komputerach irańskiej elektrowni atomowej

0
Podziel się:

Teheran mówi o ataku cybernetycznym.

Wirus w komputerach irańskiej elektrowni atomowej
(PAP/EPA)

Oprócz komputerów pracowników elektrowni w Buszerze wirus o nazwie _ Stuxnet _ zainfekował około 30 tysięcy innych komputerów w Iranie. *Teheran mówi o ataku cybernetycznym.*

Władze irańskie poinformowały, że zainfekowane zostały w pierwszej kolejności systemy kontrolne obiektów przemysłowych, w tym siłowni i rurociągów naftowych, opracowane przez niemiecką firmę Siemens. _ Stuxnet _ zbiera informacje o tych systemach i przekazuje je dalej. Teheran obawia się, że kolejnym etapem może być sabotaż jego obiektów przemysłowych.

Na razie Teheran, podejrzewany przez Zachód o potajemne prowadzenie prac nad bronią nuklearną, twierdzi, że _ mniej więcej _ powstrzymał atak wirusa. Zapewnia się, że _ Stuxnet _ nie spowoduje zmiany planów przewidujących rozruch elektrowni w Buszerze w październiku.

Pierwsze informacje o robaku _ Stuxnet _ pojawiły się w internecie w lipcu. Odkryli go eksperci białoruscy. Ustalono, że _ Stuxnet _ potrafi infekować komputery z systemem operacyjnym Windows, nawet jeśli są wyposażone w najnowsze programy antywirusowe.

Według specjalistów z firmy Symantec, zajmującej się m.in. zabezpieczaniem systemów komputerowych, około 60 procent komputerów, które zainfekował _ Stuxnet _, znajduje się w Iranie, niespełna 20 proc. w Indonezji i około 8 proc. w Indach.

Wciąż nie wiadomo, co dokładnie potrafi _ Stuxnet _ i kto jest jego autorem. Eksperci podkreślają jednak, że nie chodzi tu o typowego robaka, lecz o produkt, którego opracowanie wymagało wiele pracy i szczegółowej wiedzy o systemach kontrolnych w obiektach przemysłowych.

Firma Kaspersky Lab, również zajmująca się produkcją programów antywirusowych, nie wyklucza, że może chodzić o atak cybernetyczny wspierany przez któreś z państw. Specjaliści z tej firmy nie wykluczają też, że _ Stuxnet _ jest _ prototypem cybernetycznej broni przyszłości _.

Także specjaliści z firmy Symantec nie mają wątpliwości - twórcy tego groźnego robaka musieli dysponować wielkimi środkami oraz bardzo precyzyjną wiedzą.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)