Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wizy do usa
10.12.2010 10:26

Wizy dla Amerykanów? Sikorski badał sprawę

To trudne, w związku z wejściem Polski do strefy Schengen - mówi szef MSZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

To trudne, w związku z wejściem Polski do strefy Schengen - mówi szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Przyznaje jedna, że Stany Zjednoczone złamały umowę w tej sprawie.

Prezydent Barack Obama po środowym spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim w Waszyngtonie wyraził nadzieję, że wizy dla Polaków zostaną zniesione do końca jego kadencji. Kadencja Obamy zakończy się w styczniu 2013 roku. Amerykański prezydent deklarował podczas spotkania z dziennikarzami, że sprawa zniesienia wiz dla Polaków jest dla niego priorytetem

Szef MSZ był pytany w piątek w TVP1, czy Polska, na zasadzie retorsji, nie powinna wprowadzić wiz dla Amerykanów.

_ - Faktycznie Stany Zjednoczone złamały umowę z nami z początku lat 90. Wtedy, gdy Polska jednostronnie zniosła wizy dla Amerykanów, Stany Zjednoczone zobowiązały się, że co prawda dla nas będą wizy, ale będą bezpłatne _ - powiedział Sikorski.

_ - One niby są bezpłatne, ale płaci się ponad 100 dolarów za przywilej złożenia podania o wizę _ - podkreślił szef MSZ. W przypadku wiz nieimigracyjnych do USA - jak wynika z informacji podanych na stronie internetowej amerykańskiej ambasady - opłata za rozpatrzenie podania wizowego wynosi 140 dolarów, czyli około 434 zł.

Szef MSZ przyznał, że _ badał organizacyjnie _ możliwość wprowadzenia wiz dla Amerykanów. _ To jest trudniejsze po naszym wejściu do Schengen, bo większość Amerykanów ląduje w Europie poza Polską, w Monachium, Frankfurcie, Londynie i przybywa do Polski na lotach wewnętrznych schengenowskich _ - tłumaczył Sikorski.

Szef MSZ jest zdania, że w Polsce pokutuje takie przekonanie, że jeśli polski polityk jedzie do Waszyngtonu, to musi coś tam uzyskać, a - jak zaznaczył Sikorski - jesteśmy tymczasem 21. gospodarką na świecie i stosunkowo ważnym sojusznikiem USA w Europie.
Odnosząc się do zakończonej w czwartek wizyty Komorowskiego w Stanach Zjednoczonych, Sikorski powiedział, że była to _ wizyta zapoznawcza _.

_ Ale to, że prezydent Stanów Zjednoczonych zaprosił naszego prezydenta tak szybko po jego wyborze na to stanowisko, świadczy o poważnym traktowaniu _ - ocenił szef MSZ.

Pytany o opinię niektórych komentatorów, że zaproszenie Komorowskiego mogło być _ rozgrywką _ Obamy, który potrzebuje polskiego poparcia dla układu rozbrojeniowego START2, Sikorski odpowiedział: _ politycy nawzajem siebie potrzebują i prowadzą swoje gry, to nic szokującego ani nadzwyczajnego _.

W ocenie Sikorskiego to dobrze, że Polska _ może się wpisać w politykę supermocarstwa czymś, co leży w naszym interesie _. Szef MSZ podkreślił, że _ gdy uregulowany zostanie poziom broni strategicznych międzykontynentalnych, to świat będzie zmuszony do zabrania się za kolejny szczebel - czyli za bronie taktyczne, które nam najbardziej zagrażają _.

Według szefa MSZ ważne jest także to, że prezydenci Polski i USA nawoływali podczas wizyty Komorowskiego _ do wolnych wyborów na Białorusi, wymienili poglądy co do Ukrainy, co do polityki wobec Rosji i nakreślili perspektywy współpracy zarówno w sprawach bezpieczeństwa, jak i przy promocji demokracji. _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t124016.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/miskiewicz;wizy;do;usa;bez;znaczenia;obietnice;obamy;tez,40,0,731944.html) Miskiewicz: Wizy do USA bez znaczenia. Obietnice Obamy też Obietnice - jak kruche ciastka - są po to, by je łamać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t97447.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wizy;do;usa;do;2013;to;krok;w;przod,134,0,731526.html) "Wizy do USA do 2013. To krok w przód" Grzegorz Schetyna uważa, że sprawę wiz nie należy uważać za pierwszoplanową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t124637.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zniesienie;wiz;dla;polakow;to;dla;obamy;priorytet,250,0,731386.html) Zniesienie wiz dla Polaków to dla Obamy priorytet Obama: _ Polska to jeden z naszych najbliższych sojuszników na świecie _.

_ _

Tagi: wizy do usa, wizy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz