Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
09.12.2010 06:00

"Wizy do USA do 2013. To krok w przód"

Grzegorz Schetyna uważa, że sprawę wiz nie należy uważać za pierwszoplanową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stanach Zjednoczonych jest potwierdzeniem dobrych relacji polsko-amerykańskich - ocenił marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna (PO) w Polsat News.

Schetyna powiedział, że wizyta _ może nie jest przełomem _, ale jest _ dalszym potwierdzeniem tego, że relacje polsko-amerykańskie są dobre _ - zaznaczył marszałek Sejmu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;w;waszyngtonie;znikna;wizy,24,0,730904.html) Komorowski w Waszyngtonie. Znikną wizy?
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim wyraził nadzieję, że wizy dla Polaków zostaną zniesione do końca jego kadencji. Kadencja Obamy zakończy się w styczniu 2013 roku.

Schetyna ocenił, że te słowa Obamy to _ krok naprzód _, który zwiększa szansę na zniesienie wiz dla Polaków. Przekonywał jednocześnie, że nie należy uważać sprawy wiz za pierwszoplanową w relacjach polsko-amerykańskich.

_ - Ustaliliśmy kiedyś jeszcze jak byłem w rządzie, trzy lata temu, że nie będziemy prosić i domagać się zniesienia wiz. To jest rzecz naturalna, ona musi przyjść. To jest też w interesie amerykańskim, żeby jeszcze polepszyć relacje polsko-amerykańskie. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze _ - powiedział Schetyna. Podkreślił jednocześnie, że przy podejmowaniu decyzji o zniesieniu obowiązku wizowego Amerykanie kierują się odsetkiem odmów wiz wydawanych przez ambasady i konsulaty amerykańskie.

Schetyna ocenił, że z Amerykanami trzeba rozmawiać _ o konkretach _, w tym m.in. o polityce obronnej. Proszony o odniesienie się do zarzutów, że to PO odpowiada za to, że w Polsce nie ma tarczy antyrakietowej, bo nie dość zdecydowanie negocjowaliśmy z Amerykanami pod koniec prezydentury George'a Busha, Schetyna odparł, że _ amerykańska polityka - mimo zmian ekip i partii politycznych - jest w pewien sposób konsekwentna i ciągła _. _ Trzeba się jej nauczyć. My dobrze żyliśmy z poprzednią administracją i dobrze żyjemy z tą _ - zapewnił marszałek Sejmu.

Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz