Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wizyta Benedykta XVI w Libanie. Setki ludzi demostrują

0
Podziel się

Benedykt XVI rozpoczął wizytę w Libanie. Przeciwko tej pielgrzymce demonstrują setki ludzi.

Wizyta Benedykta XVI w Libanie. Setki ludzi demostrują
(CPP/Polaris/East News)
bDAPrtFh

Setki ludzi demonstrowały w libańskim Trypolisie przeciwko wizycie papieża, który tego dnia przyleciał do Bejrutu, a także przeciwko nakręconemu w USA filmowi szkalującemu Mahometa - informują świadkowie.

Podpalono restaurację Kentucky Fried Chicken, skandowano antypapieskie hasła. _ - Nie chcemy papieża _, _ Koniec z obrażaniem (islamu) _ - krzyczeli uczestnicy demonstracji. Wizyta papieża następuje w czasie, gdy w świecie arabskim narasta fala oburzenia filmem _ Innocence of Muslims _ (Niewinność muzułmanów), obrażającym Mahometa. Atakowane są amerykańskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, we wtorek ambasador USA w Libii zginął w ataku na konsulat w Bengazi.

Benedykt XVI powiedział po przylocie do Libanu, że przybywa jako _ pielgrzym pokoju _. Na lotnisku w Bejrucie papieża powitał prezydent Michel Suleiman. Na konferencji prasowej w samolocie Benedykt XVI mówił o potrzebie wstrzymania dostaw broni do Syrii.

bDAPrtFj

W przemówieniu podczas piątkowej ceremonii powitania na bejruckim lotnisku papież, zwracając się do przedstawicieli najwyższych władz państwowych i przywódców wspólnot religijnych Libanu, podkreślił: _ Nie zapominam o wydarzeniach smutnych i bolesnych, które dotykały przez szereg lat wasz piękny kraj _.

_ - Dobre wzajemne współżycie wszystkich Libańczyków powinno ukazać całemu Bliskiemu Wschodowi i reszcie świata, że w obrębie jednego kraju możliwa jest współpraca różnych Kościołów, będących częścią jednego Kościoła katolickiego, w duchu braterskiej komunii z innymi chrześcijanami, a jednocześnie współżycie i nacechowany szacunkiem dialog między chrześcijanami a ich braćmi wyznającymi inne religie _ - dodał Benedykt XVI.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/206/97742.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/watykan;kamerdyner;papieza;stanie;przed;trybunalem;stanu,54,0,1137974.html) *Kamerdyner papieża przed Trybunałem Stanu? * W każdej chwili papież może podjąć decyzję o ułaskawieniu swego byłego kamerdynera. - Wiecie, podobnie jak i ja, że ta równowaga, wszędzie przedstawiana jako wzór, jest niezwykle krucha. Czasami grozi jej załamanie, kiedy napięta jest jak łuk lub poddana naciskom, zbyt często jednostronnym, a nawet interesownym, przeciwnym i obcym libańskiej zgodzie i łagodności _ - zauważył. Położył nacisk na konieczność _ prawdziwego umiaru i wielkiej mądrości _.

_ - Przybywam do Libanu jako pielgrzym pokoju, jako przyjaciel Boga i jako przyjaciel ludzi _ - mówił papież. Zwrócił także uwagę na szerszy wymiar swojej pielgrzymki: _ Przybywam dziś nie tylko do waszej ojczyzny, ale także symbolicznie do wszystkich krajów Bliskiego Wschodu, jako pielgrzym pokoju, jako przyjaciel Boga i jako przyjaciel wszystkich mieszkańców wszystkich krajów regionu, niezależnie od ich przynależności narodowej i religijnej _.

bDAPrtFp

W drodze do Bejrutu podczas spotkania z dziennikarzami na pokładzie samolotu papież powiedział: _ Zadaniem religii na świecie jest budowa pokoju . Przestrzegł przed fundamentalizmem i wskazał: _ Musimy nieść najważniejsze orędzie przeciwko przemocy, która jest zafałszowaniem wiary _. - Musimy głosić orędzie oczyszczenia sumień, ku pojednaniu i pokojowi _ - dodał.

Benedykt XVI odniósł się też do konfliktu w sąsiadującej z Libanem Syrii podkreślając, że trzeba przerwać dostawy broni do tego kraju. _ Bez tego wojna nie może się skończyć, zamiast oręża trzeba przede wszystkim importować kreatywność i idee pokoju _ - oznajmił. Papież nazwał handel bronią _ ciężkim grzechem _.

Zapewnił też, że nigdy nie myślał o rezygnacji z podróży do Libanu w związku z syryjską wojną i że nikt mu tego nie radził. _ - Im bardziej sytuacja jest złożona, tym bardziej konieczne jest to, by dać nadzieję pokoju, braterstwa i przyjaźni _ - powiedział.

Uznał, że arabska wiosna jest zjawiskiem _ pozytywnym , gdyż jest wyrazem pragnienia demokracji i wolności. - Lecz historia rewolucji uczy nas, że jest zawsze niebezpieczeństwo, iż narodzi się nienawiść. Dlatego musimy zrobić wszystko, co możliwe, by wolność poszła w dobrym kierunku _ - oświadczył Benedykt XVI.

bDAPrtFq

Prezydent Suleiman witając papieża zauważył, że Liban jest _ krajem umęczonym _, ale zarazem przykładem koegzystencji różnych wspólnot. Zwrócił też uwagę na dramat palestyńskich uchodźców.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą przeprosin od papieża za cytat z cesarza Muzułmański związek żąda przeprosin za słowa z wykładu wygłoszonego przez Benedykta XVI sześć lat temu.
Papież przekonał dyktatora? Będą ustępstwa Matka Boska z Cobre została ogłoszona patronką Kuby przez Benedykta XV w 1916 roku.
Papież ryzykuje życie. Jedzie w centrum wojny Podczas wizyty w Libanie Benedykt XVI spotka się z władzami państwowymi i podpisze adhortację apostolską dla Bliskiego Wschodu. W ostatnim dniu pielgrzymki papież odprawi polową mszę świętą w Bejrucie.
bDAPrtFK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)