Notowania

wizyta
01.05.2010 01:43

Wizyta marszałka Senatu Bogdana Borusewicza w Kanadzie

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczął w sobotę po południu kilkudniową wizytę w Kanadzie. Towarzyszy mu delegacja polskich parlamentarzystów. Wizyta potrwa do 9 maja.

Podziel się
Dodaj komentarz

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczął w sobotę po południu kilkudniową wizytę w Kanadzie. Towarzyszy mu delegacja polskich parlamentarzystów. Wizyta potrwa do 9 maja.

Marszałek spotka się z mieszkającymi w Kanadzie Polakami w ramach obchodzonego po raz dziewiąty Dnia Polonii.

W niedzielę złoży wieniec na Cmentarzu Hallerczyków w Niagara-on-the-Lake oraz weźmie udział w przyjęciu z okazji Dnia Polonii, Dnia Konstytucji i Dnia Flagi w Siedzibie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Toronto.

W Niagara-on-the-Lake w latach 1917-1919 mieścił się obóz szkoleniowy dla ponad 22 tysięcy polskich ochotników do powstającej we Francji armii gen. Józefa Hallera. Każdego roku w czerwcu od ponad 90 lat amerykańska i kanadyjska Polonia urządza w tym miejscu uroczystości upamiętniające obóz Hallerczyków i ich heroizm. Odbywa się to podczas ustanowionego przez władze miasta Dnia Polskiego.

Przed wyjazdem Borusewicz mówił PAP, że odwiedza Kanadę w Dzień Polonii, bo chce w ten sposób podziękować i docenić wysiłki naszych rodaków za ich wkład w propagowanie polskości i zapewnić ich, że "władze polskie o nich pamiętają".

"Mamy w Kanadzie potężną grupę Polaków i obywateli kanadyjskich polskiego pochodzenia. Są bardzo dobrze zorganizowani pomimo problemów wynikających z faktu, że Kanada jest olbrzymim krajem. Chcemy tym Dniem Polonii uhonorować naszych rodaków żyjących w Kanadzie i umożliwić im pochwalenie się swoimi dokonaniami" - powiedział Borusewicz.

Około 3 proc. z 33 mln mieszkańców Kanady ma polskie korzenie.

W poniedziałek Borusewicz będzie gościem parlamentu prowincji Ontario, spotka się też z premierem Ontario Johnem McGuinty. Na kolejne dni zaplanowano rozmowy z członkami kanadyjskiego rządu w Ottawie, w tym m.in. z ministrem spraw zagranicznych Lawrencem Cannonem, ministrem handlu międzynarodowego Peterem Van Loanem, przewodniczącym kanadyjskiego Senatu Noelem Kinsellą oraz przewodniczącym Izby Gmin Peterem Milikenem. Zaplanowano też wystąpienie Borusewicza w Senacie kanadyjskiego parlamentu. Takie wystąpienia, jak podkreślali rozmówcy PAP z polskiego konsulatu w Toronto, są wyjątkowo rzadkim wydarzeniem. (PAP)

lach/ fit/

Tagi: wizyta, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz