Notowania

papież
13.12.2008 14:43

Wizyta papieża w ambasadzie Włoch i życzenia dla całego świata

Benedykt XVI życzył w sobotę "pokoju, światła oraz autentycznego ludzkiego postępu, pomyślności i zgody" wszystkim krajom świata.

Podziel się
Dodaj komentarz

Benedykt XVI życzył w sobotę "pokoju, światła oraz autentycznego ludzkiego postępu, pomyślności i zgody" wszystkim krajom świata.

Życzenia te przekazał w przemówieniu, jakie wygłosił podczas wizyty w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej.

Papież mówił, że "utrzymujące się konflikty i napięcia między narodami, nakazują współpracę między tymi wszystkimi, którzy podzielają te same ideały sprawiedliwości, solidarności i pokoju".

Zwracając uwagę na znaczenie relacji między Włochami a Stolicą Apostolską Benedykt XVI powiedział: "Kościół doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że do podstawowej struktury chrześcijaństwa należy rozróżnienie tego, co należy do Cezara, od tego co należy do Boga, to jest rozróżnienie pomiędzy państwem i Kościołem".

"Rozróżnienie to i tę autonomię Kościół nie tylko uznaje i respektuje, ale cieszy się z nich jako z wielkiego postępu ludzkości oraz podstawowego warunku swej wolności i wypełniania swej uniwersalnej misji zbawienia pośród wszystkich narodów" - zapewnił.

"Kościół - podkreślił - czuje się w obowiązku budzić w społeczeństwie siły moralne i duchowe, przyczyniając się tym samym do otwarcia woli na autentyczne wymagania dobra".

"Dlatego, przypominając o wartości, jaką mają nie tylko dla życia prywatnego, ale także i przede wszystkim dla życia publicznego, niektóre podstawowe zasady etyczne, Kościół w istocie przyczynia się do zagwarantowania i promowania godności osoby i dobra wspólnego społeczeństwa" powiedział papież.

Dodał następnie: "To w tym sensie realizuje się postulowana autentyczna współpraca pomiędzy państwem i Kościołem".

Papieżowi, składającemu wizytę w Palazzo Borromeo w Rzymie, zaprezentowano drewniany krucyfiks , który - jak się przypuszcza - wyrzeźbił w młodości Michał Anioł.

Krzyż wysokości 41 centymetrów został właśnie kupiony przez państwo włoskie za 3 miliony 250 tysięcy euro od antykwariusza z Turynu.

Od 23 grudnia krzyż będzie wystawiony przez miesiąc w siedzibie Izby Deputowanych w Rzymie - Palazzo Montecitorio.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ dmi/ drag/

Tagi: papież, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz