Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wizyta przełomowa czy tylko pełna gestów?

0
Podziel się:

Komorowski: Chcemy razem z Rosjanami rozliczyć totalitaryzm. Politycy: poczekajmy na decyzje Moskwy.

Wizyta przełomowa czy tylko pełna gestów?
(PAP/EPA)
bFeuErxN

*_ - Naszym obowiązkiem będzie przyjeżdżać także na lotnisko Siewiernyj, gdzie również została przelana polska krew - _powiedział pełniący obowiązki prezydentaBronisław Komorowski. Marszałek oddał hołd ofiarom katastrofy Smoleńskiej. Wcześniej wziął udział w Moskwie w obchodach 65 rocznicy zwycięstwa nad faszystowskimi Niemcami. *

Marszałek Sejmu złożył wieniec na miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Bronisław Komorowskipodkreślił, że do tej pory Polacy przyjeżdżali na ziemię smoleńską do Katynia, gdzie w 1940 roku zamordowanych zostało przez NKWD ponad 20 tysięcy polskich oficerów.

bFeuErxP

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Podziękował też gubernatorowi Siergiejowi Antufiewowi za pomoc strony rosyjskiej udzieloną po katastrofie i poprosił o zabezpieczenie terenu. Z podobną prośbą do gubernatora Smoleńska miał także - według relacji Komorowskiego - zadzwonić prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Polacy przemaszerowali przez plac Czerwony

W defiladzie przed Kremlem, wzięło udział 10 tys. żołnierzy rosyjskich oraz 140 samolotów i śmigłowców. Brali w niej udział także żołnierze z zagranicy - z Polski, USA, W. Brytanii i Francji, a także dziewięciu krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Jednostka reprezentacyjna wojska polskiego maszerowała jako pierwsza wśród oddziałów reprezentujących zachodnich aliantów. **

Historyk Andrzej Kunert uważa, że polska obecność na paradzie na Placu Czerwonym była godna. Jego zdaniem taki gest odzwierciedla nasz udział w II Wojnie Światowej.

bFeuErxV

POSŁUCHAJ ANDRZEJA KUNERTA:

Zdaniem historyka, profesora Andrzeja Paczkowskiego sygnały ocieplenia między Polską, a Rosją można było zaobserwować już od jakiegoś czasu.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA PACZKOWSKIEGO:

Bronisław Komorowski wraz z przywódcami 30 państw obserwował defiladę wojskową. W Moskwie zabrakło jednak prezydenta Baracka Obamy, a także przywódców Francji, W.Brytanii i Włoch. Wcześniej spotkał się na śniadaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Rosjanie przekazał kolejne dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej

W czasie spotkania na Kremlu prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przekazał marszałkowi Bronisławowi Komorowskiemu 67 tomów dokumentów. Dotąd nie wiadomo oficjalnie czy są to już ujawnione akta, czy te, które były dotąd utajnione. Jednocześnie Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że na jego osobiste polecenie trwają prace, które mają ostatecznie doprowadzić do odtajnienia wszystkich dokumentów ze śledztwa i przekazania ich polskiej stronie.

bFeuErxW

Są to akta śledztwa, które w latach 1990-2004 było prowadzone przez Główną Prokuraturę Wojskową Federacji Rosyjskiej.

_ - Trzeba dokończyć proces ujawniania dokumentów i rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej - podkreślił Komorowski. Przede wszystkim potrzebne jest jednak upowszechnienie informacji o zbrodni w społeczeństwie rosyjskim _ - zaznaczył.

Marszałek wyjaśnił, iż _ nie dlatego, że jest to potrzebne Polakom, ale dlatego, iż wydaje się, że może to być potrzebne Rosjanom _. _ Przecież nikt rozsądny w Polsce nie oskarża narodu rosyjskiego o zbrodnie czasu stalinowskiego. Chcemy razem rozliczyć okres totalitaryzmu. To jest nasze wspólne, bolesne doświadczenie _ - zaznaczył.

bFeuErxX

_ - Prawdę o Katyniu trzeba ujawnić w pełni, rozliczyć czas stalinowski i rozpocząć pisanie dobrego rozdziału w relacjach polsko-rosyjskich _ - powiedział.

Opozycja: przekazanie akt to ważny gest, poczekajmy co dalej

Politycy zgadzają się, że przekazanie przez rosyjskie władze części akt sprawy katyńskiej to ważny symboliczny gest w stosunkach polsko-rosyjskich.

Sławomir Nowak, szef sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego uważa, że rząd ma wymierne sukcesy w staraniach o ocieplenie stosunków między Polską i Rosją.

bFeuErxY

POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA NOWAKA:

_ - Dobrze, że po latach premier Putin i prezydent Miedwiediew jednoznacznie wypowiadają się na temat prawdy o Katyniu - _ uważa europoseł SLDWojciech Olejniczak.

Zdaniem Wojciecha Olejniczaka ważne jest by zostały uruchomione wszystkie procedury dotyczące odtajnienie dokumentów z rosyjskich archiwów i by mogły toczyć się śledztwa.

POSŁUCHAJ WOJCIECHA OLEJNICZAKA:

Elżbieta Jakubiakze sztabu wyborczegoJarosława Kaczyńskiegozwróciła uwagę, że na razie nie jesteśmy pewni jaka jest zawartość akt przekazanych przez Rosjan.

POSŁUCHAJ ELŻBIETY JAKUBIAK:

Dmitrij Miedwiediew zapewnił, że odtajnianie materiałów katyńskich będzie kontynuowane na jego osobiste polecenie.

bFeuEryq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)