Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wizyta w Polsce irackiego ministra ds. ropy naftowej

0
Podziel się:

W czwartek, z wizytą do Polski przybędzie
iracki minister ds. ropy naftowej Hussein Al-Shahristani. Ma
spotkać się z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem
Pawlakiem oraz z przedstawicielami Grupy Lotos.

*W czwartek, z wizytą do Polski przybędzie iracki minister ds. ropy naftowej Hussein Al-Shahristani. Ma spotkać się z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem oraz z przedstawicielami Grupy Lotos. *

O wizycie poinformowało polskie Ministerstwo Gospodarki. Jak zapewniło biuro prasowe resortu, ministerstwu zależy na zachęceniu polskich koncernów paliwowych do działalności w Iraku.

Spotkanie władz Lotosu z irackim ministrem potwierdził Mateusz Cabak z biura prasowego firmy. Natomiast rzecznik PKN Orlen Dawid Piekarz nie wiedział, czy zarząd firmy planuje takie spotkanie.

"Według dostępnych nam informacji, zainteresowanie bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi w Iraku wśród polskich przedsiębiorców jest niewielkie" - poinformowało PAP w komunikacie biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki (MG). Zdaniem resortu, wpływ na to ma przede wszystkim niestabilna sytuacja polityczna w Iraku.

Ponadto, jak podało MG, kierowane do Polski zapytania strony irackiej "przekraczają" często możliwości naszych przedsiębiorców.

"Jedną z ostatnich ofert, jaka wpłynęła do MG, było zapotrzebowanie na towary rolne, rolno-spożywcze, środki czystości i materiały budowlane. Została ona skierowana do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Rynku Rolnego oraz organizacji samorządu gospodarczego w Polsce" - podało MG.

MG spodziewa się również m.in. przetargu na modernizację infrastruktury wydobywczej ropy naftowej w Iraku oraz na budowę oczyszczalni ścieków w Karbali. Liczy także na odbudowę przez Polimex Mostostal cementowni w Falludży.

Resort gospodarki, wspólnie z MSZ, na bieżąco informuje polskie organizacje samorządu gospodarczego oraz przedsiębiorców nt. warunków panujących na irackim rynku.

"Informacje o przetargach i ofertach współpracy otrzymujemy za pośrednictwem Ambasady Iraku w Warszawie, Ambasady RP w Bagdadzie i MSZ" - podał resort.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że obecnie jedynym aktywnym obszarem współpracy gospodarczej z Irakiem jest wymiana handlowa. W 2007 r. wzajemna wymiana wyniosła około 72 mln USD.

W czerwcu 2003 roku na wstępnej liście przedsiębiorstw zainteresowanych udziałem w odbudowie Iraku znalazły się 232 polskie firmy, m.in. PKN Orlen. Ówczesny prezes spółki Zbigniew Wróbel liczył, że firma będzie miała okazję ubiegać się o koncesje na pola naftowe w tym kraju. Jednak, ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem, koncern zrezygnował z ubiegania się o dostęp do irackich złóż.

W kwietniu br. władze Iraku opublikowały listę 35 zagranicznych firm dopuszczonych do przetargów na wydobycie ropy z tamtejszych złóż. Wśród nich nie znalazła się żadna polska firma.

Ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem swoich pracowników z zabiegania o irackie kontrakty infrastrukturalne zrezygnował także Elektromontaż Poznań. Planowanej współpracy nie nawiązał też Ciech SA.

"Irakijczycy zwrócili się do nas z prośbą o pomoc w zdobyciu specjalistów i technologii do uruchomienia wydobycia siarki metodą wypłukiwania" - powiedział PAP rzecznik Ciechu Mariusz Przybylski. Wyjaśnił, że do współpracy nie doszło m.in. ze względu na niskie ceny tego surowca.

Do skutku doszły natomiast kontrakty na zaopatrzenie irackiego wojska. "Podpisaliśmy z irackim ministerstwem obrony kontrakty na ponad 300 mln USD. Dwie trzecie z nich zostało zrealizowane, a reszta jest w trakcie realizacji lub renegocjacji" - powiedział PAP prezes Bumaru Edward Nowak.

Podkreślił, że kilka kontraktów nie jest realizowanych ze względu na brak płatności za dostawy ze strony irackiej. "Nie obywa się też bez problemów po naszej stronie" - dodał. Ukraiński podwykonawca Bumaru ma opóźnienia w dostawach transportowców; firma musi też zmienić jednego z dostawców amunicji.

MG liczy, że jeszcze w tym roku do Polski przyjedzie wicepremier Iraku ds. gospodarczych Barham Salih, w związku z planowaną na październik konferencją nt. polsko-irackiej współpracy gospodarczej. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)