Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wizyta wiceszefa dyplomacji USA w Sekretariacie Wspólnoty Demokracji

0
Podziel się:

Zastępca sekretarza stanu USA ds. demokracji, praw człowieka i pracy
Michael Posner przybył w piątek do Warszawy z pierwszą oficjalną wizytą. Odwiedził m.in. siedzibę
Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji, gdzie przedstawił plany amerykańskiego Departamentu
Stanu w zakresie światowego programu demokratycznego.

Zastępca sekretarza stanu USA ds. demokracji, praw człowieka i pracy Michael Posner przybył w piątek do Warszawy z pierwszą oficjalną wizytą. Odwiedził m.in. siedzibę Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji, gdzie przedstawił plany amerykańskiego Departamentu Stanu w zakresie światowego programu demokratycznego.

Posner, który został powołany na to stanowisko przez prezydenta Baracka Obamę 9 lipca 2009 roku, rozmawiał z przedstawicielami polskiej dyplomacji, nauki i mediów nt. roli Polski w definiowaniu światowej agendy demokratyzacji.

"Amerykańska administracja bardzo popiera ideę Wspólnoty Demokracji; również jest zainteresowana współpracą z polskimi partnerami" - powiedział Posner na briefingu prasowym w siedzibie Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji w Warszawie. Podkreślił, że współpraca ta "przyczyni się do rozwoju demokracji", oraz że "lekcja, którą Polska wyciągnęła z (okresu działania) Solidarności, ze swojego procesu demokratycznej transformacji, jest dla nas cennym doświadczeniem". "Z tych wszystkich lekcji - dodał - możemy czerpać i rozwijać nasze idee".

Wspólnota Demokracji powstała w 2000 roku w Warszawie podczas Konferencji Ministerialnej. Pomysłodawcami i inicjatorami jej zwołania byli ówcześni minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek i sekretarz stanu USA Madeleine Albright. Stały Sekretariat Wspólnoty Demokracji rozpoczął pracę w styczniu 2009 roku. Wspomaga koncepcyjnie i organizacyjnie prace Wspólnoty Demokracji - międzyrządowej koalicji państw, której głównym celem jest promowanie demokratycznych zasad oraz wzmacnianie demokratycznych norm i instytucji na świecie.

Na pytanie PAP o postęp we wdrażaniu zasad demokracji w Afganistanie, zwłaszcza w kontekście ostatnich wyborów prezydenckich, Posner odparł: "Oczywiście wyzwania w Afganistanie ciągle stoją przed wspólnotą międzynarodową. Obecnie amerykański rząd dokonuje ogólnego przeglądu swej strategii w Afganistanie. Na pewno decyzje zostaną podjęte w nadchodzących tygodniach lub miesiącach".

Amerykanin był również pytany, czy obecna administracja waszyngtońska opracuje nową strategię uwzględniającą rozwój demokracji oraz praw człowieka w takich krajach jak: Rosja, Białoruś, czy Kazachstan. Posner podkreślił, że "obecna administracja jest bardzo zainteresowana promowaniem demokracji i praw człowieka". Jak dodał, kwestie te "zajmują zasadnicze miejsce w strategii nowej administracji", o czym wielokrotnie zapewniał zarówno prezydent Obama, jak i sekretarz stanu Hillary Clinton.

Zastępca sekretarza stanu USA zaznaczył, że "w czasie 30 lat swojej pracy dla sektora organizacji pozarządowych zauważył, iż zmiany zachodzą najlepiej, jeśli zaczynają się wewnątrz społeczeństwa". "Zdecydowanie odrzucam taki pogląd, że w jakimkolwiek społeczeństwie ludzie akceptują autokratyczne, niedemokratyczne rządy. Społeczeństwa chcą żyć w wolnym, demokratycznym świecie, który przestrzega praw człowieka i rządów prawa" - powiedział.

"Uważam, że obowiązkiem organizacji rządowych i pozarządowych, związków zawodowych jest wzmacnianie i promowanie takich zmian demokratycznych" - podkreślił. "Dlatego też - kontynuował - mam nadzieję, że będziemy działać właśnie w tym duchu, że będziemy budować społeczeństwa obywatelskie, wspierać wolne media, związki. (...) Zmiany, które rozpoczęły się w Polsce 20 lat temu mogą stanowić przykład dla tych zmian (gdzie indziej)".

Zastępca dyrektora Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji Michał Safianik powiedział, że wizyta Michaela Posnera "pokazuje, że polski wkład w budowanie światowej agendy demokratyzacyjnej jest bardzo ceniony przez obecną administrację amerykańską". "Odbyliśmy bardzo produktywne spotkanie z przedstawicielami polskiego MSZ, organizacji pozarządowych, mediów na temat tego, co Polska po 20-leciu wygrania wolności może wnieść do światowej agendy demokratyzacji" - relacjonował Safianik. Dodał, że omawiane koncepcje "będą rozwijane w przyszłym roku przy okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji, w Krakowie w czerwcu, i w roku 2011, kiedy Wspólnota Demokracji spotka się na kolejnym szczycie ministerialnym w Wilnie".

"Stały Sekretariat Wspólnoty Demokracji bardzo cieszy się z faktu, że może promować doświadczenie dochodzenia do demokracji regionu. Litwa obecnie objęła prezydencję we Wspólnocie Demokracji i wydaje się, że powstał taki silny związek pomiędzy Stałym Sekretariatem Wspólnoty Demokracji a prezydencją litewską w promowaniu doświadczenia tego regionu w dochodzeniu do demokracji" - powiedział Safianik. (PAP)

cyk/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)