Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WJC: Relacje katolicko-żydowskie były za Benedykta XVI bezprecedensowe

0
Podziel się:

Benedykt XVI zasłużył na wieczną przyjaźń narodu żydowskiego; za
jego pontyfikatu relacje katolicko-żydowskie osiągnęły poziom bez precedensu - oświadczył w
poniedziałek prezes Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald S. Lauder.

Benedykt XVI zasłużył na wieczną przyjaźń narodu żydowskiego; za jego pontyfikatu relacje katolicko-żydowskie osiągnęły poziom bez precedensu - oświadczył w poniedziałek prezes Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald S. Lauder.

Wyraził wdzięczność za zaufanie i szacunek, jakim papież darzył przywódców żydowskich.

"Pontyfikat Benedykta XVI podniósł relacje katolicko-żydowskie na poziom bezprecedensowy. Papież nie tylko zachował osiągnięcia swego wielkiego poprzednika Jana Pawła II. Przydał tym relacjom mocną podbudowę teologiczną, ale - co ważniejsze - napełnił je nowym znaczeniem i życiem" - głosi komunikat prezesa WJC.

"Zawsze miał dla przywódców żydowskich wyciągniętą dłoń i chętne ucho. (...) Nie ze wszystkimi jego decyzjami się zgadzamy, w tym z przywróceniem modlitwy wielkopiątkowej, ale przy wszystkich okazjach (...) słuchał on uważnie naszych argumentów" - napisano w oświadczeniu.

Lauder zaznacza, że zapowiedź ustąpienia papieża 28 lutego Światowy Kongres Żydów przyjął "z wielkim poruszeniem".

W innych miejscach komunikatu Lauder wskazuje, że Benedykt XVI "zdawał sobie sprawę, że publiczne negowanie Holokaustu przez wysokich przedstawicieli Kościoła nie może pozostać bez odpowiedzi". "Żaden papież przed nim nie odwiedził tak wielu synagog. Podczas wizyt zagranicznych zawsze spotykał się z przedstawicielami społeczności żydowskiej" - podkreśla komunikat.

Kończy się on najlepszymi życzeniami dla papieża. "Dziękujemy mu za zaufanie i szacunek, jaki nam okazał. Swoimi działaniami zasłużył na wieczną przyjaźń narodu żydowskiego. Będzie go nam brakować" - podsumowuje prezes WJC.

Benedykt XVI zmienił tekst wielkopiątkowej modlitwy "o nawrócenie Żydów", znajdującej się w mszale trydenckim, ale nowa forma budziła protesty strony żydowskiej. Chodziło o fragment: "Aby Bóg i Pan nasz oświecił ich serca, aby poznali Jezusa Chrystusa, Zbawiciela wszystkich ludzi". Dodano do niego słowa, że to Chrystus jest Zbawicielem. Zmiany te skrytykowali m.in. włoscy rabini oceniając, że modlitwa o to, by Żydzi poznali Chrystusa - jedynego Zbawiciela, to krok wstecz o kilkadziesiąt lat. (PAP)

awl/ ap/

int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)