Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wkrótce IV Katowicki Karnawał Komedii

0
Podziel się:

Dziewięć spektakli oraz sześć imprez towarzyszących zaplanowano w ramach
tegorocznego IV Katowickiego Karnawału Komedii, który potrwa od 21 do 30 stycznia. Spektakle będą
się odbywać w Teatrze Korez i Teatrze Śląskim.

Dziewięć spektakli oraz sześć imprez towarzyszących zaplanowano w ramach tegorocznego IV Katowickiego Karnawału Komedii, który potrwa od 21 do 30 stycznia. Spektakle będą się odbywać w Teatrze Korez i Teatrze Śląskim.

Po raz pierwszy podczas festiwalu publiczność wybierze aktora, który zostanie wyróżniony Nagrodą Aktorską im. Bogumiła Kobieli. Ten wybitny aktor o wielkiej sile komicznej urodził się i spędził młodość w Katowicach. W tym roku mija 42. rocznica jego tragicznej śmierci w wyniku wypadku samochodowego.

Inicjatywa przyznania nagrody imienia Kobieli spotkała się z pełną aprobatą rodziny artysty. "Cieszę się, że postać coraz bardziej identyfikowana z Katowicami będzie tu miała swoją nagrodę" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu i szef Teatru Korez Mirosław Neinert. Autorem statuetki wręczanej zwycięzcy jest bratanek aktora, plastyk Łukasz Kobiela.

Katowicki festiwal cieszy się od początku dużą popularnością wśród publiczności. "Udało się pomieszać różne gatunki komediowe i różne sztuki teatru, żeby osiągnąć przekładaniec, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie" - zapewnił Neinert.

W ocenie organizatorów festiwal zbudował już swoją markę, wpisując się również w starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. "Komedia wcale nie jest łatwym spektaklem - ani do zrobienia, ani do zagrania. To jest naprawdę wielka sztuka, żeby zrobić dobrą komedię. Czwarta edycja festiwalu pokazuje, że już okrzepł i jesteśmy poza wszelkimi możliwymi wątpliwościami" - powiedziała dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego Krystyna Szaraniec.

"Publiczność chce się bawić. Polski teatr, który wywodzi się z romantyzmu, ma z tym problem, komedię traktuje trochę jak komercyjną rozrywkę. Najważniejsza dla nas, organizatorów i miasta - jest właśnie publiczność. Chodzi o to, żeby oprócz tego, że przychodzi na śmieszne, zabawne spektakle, przychodziła też na spektakle o określonym poziomie artystycznym, które trochę więcej niż bawią" - dodał Neinert.

Wśród tegorocznych przedstawień jest m.in. "Berek, czyli upiór w operze" Teatru Kwadrat z Warszawy - historia sąsiadów - geja, granego przez Pawła Małaszyńskiego oraz "moherowego beretu" w wykonaniu Ewy Kasprzyk. Teatr Polski z Wrocławia zaprezentuje "Smycz" w reżyserii Natalii Korczakowskiej, a Teatr Provisorium i Kompania "Teatr" z Lublina "Idź w noc, Margot" według Michała Witkowskiego. Inny głośny spektakl to "Trylogia", zrealizowana przez Jana Klatę w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa.

Wśród imprez towarzyszących są m.in. recital Arkadiusza Jakubika oraz Janusza Radka grany w języku angielskim spektakl o świecie męskiej niewierności "Why Men Cheat?" (PAP)

lun/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)