Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wkrótce przetarg na przystosowanie Stadionu Śląskiego dla lekkoatletów

0
Podziel się:

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg m.in. na budowę zaplecza
rozgrzewkowo-treningowego dla lekkoatletów, którzy po zakończeniu modernizacji Stadionu Śląskiego w
Chorzowie będą mogli rozgrywać tam zawody. Przy stadionie powstaną też dwa boiska.

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg m.in. na budowę zaplecza rozgrzewkowo-treningowego dla lekkoatletów, którzy po zakończeniu modernizacji Stadionu Śląskiego w Chorzowie będą mogli rozgrywać tam zawody. Przy stadionie powstaną też dwa boiska.

Zasadnicze roboty na modernizowanym stadionie są wstrzymane od ponad dwóch lat, po awarii przy zadaszaniu obiektu. W ostatnich tygodniach przyspieszenia nabrały prace prowadzące do wznowienia inwestycji. Samorząd woj. śląskiego powołał m.in. spółkę Stadion Śląski, która przejmie niektóre zadania.

W poniedziałek Urząd Marszałkowski w Katowicach poinformował o zawarciu formalnej umowy (tzw. wykonawczej), na mocy której zarząd woj. śląskiego przekazał spółce dwa zadania: budowę zaplecza rozgrzewkowo-treningowego dla funkcji lekkoatletycznej i dwóch boisk sportowych na przedpolu wschodnim oraz badanie lin konstrukcji stalowej dachu.

Na wykonanie zadań spółka ma blisko rok. Wcześniej samorząd podniósł kapitał spółki Stadion Śląski z 50 tys. zł do 14 mln zł.

"Od kilku miesięcy prowadzone są czynności formalno-prawne dotyczące wznowienia prac na Stadionie Śląskim; w tej chwili zakończyliśmy kolejny etap - została podpisana umowa powierzenia między Województwem Śląskim a spółką Stadion Śląski. Jeszcze przed świętami ogłosimy przetarg dotyczący przedpola wschodniego, co pozwoli, by na wiosnę na plac budowy wrócili pracownicy i ruszyły prace" - powiedział członek zarządu woj. śląskiego Arkadiusz Chęciński.

Wcześniejszy wykonawca lekkoatletycznego elementu inwestycji zbankrutował, stąd potrzeba wyłonienia w przetargu nowej firmy. Natomiast badanie lin nośnych dotychczasowej konstrukcji zadaszenia ma służyć ocenie możliwości ich ewentualnego ponownego wykorzystania.

Trwają też rozmowy w sprawie powrotu na budowę wykonawcy zasadniczych prac na stadionie. Rozpoczęcie rozmów było możliwe po tym, gdy samorząd uzyskał zweryfikowany przez specjalistów tzw. projekt zamienny zadaszenia obiektu. Trzeba było go przygotować w związku z awarią na budowie dachu, która miała miejsce w lipcu 2011 r.

Przedłużająca się przerwa na budowie była powodem odstąpienia w czerwcu br. przez dotychczasowego generalnego wykonawcę (konsorcjum Hochtief Polska, Mostostal Zabrze Holding, Hochtief Construction AG i Thermoserr) od umowy na realizację inwestycji. We wrześniu samorząd porozumiał się z wykonawcą w sprawie rozliczenia tego, co zostało zrobione, z wolą dalszej współpracy. Strony zawiesiły też na razie wzajemne roszczenia, licząc na wznowienie współpracy.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji - głównie chodzi o montaż dachu. Zasadnicze prace przy przebudowie wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły wówczas dwa z 40 zastosowanych "krokodyli" - łączników lin promieniowych dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.(PAP)

mab/ mtb/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)