Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wkrótce rusza ogólnopolska akcja Wakacyjna Kropla Życia

0
Podziel się:

Promocja idei krwiodawstwa przez sms-y i
podczas koncertów zespołów "Śląsk" i "Mazowsze", a także przez
spółdzielnie mieszkaniowe i związek pracodawców - to tylko
niektóre pomysły na upowszechnianie idei oddawania krwi w ramach
rozpoczynającej się w najbliższych dniach kampanii "Wakacyjna
Kropla Życia".

*Promocja idei krwiodawstwa przez sms-y i podczas koncertów zespołów "Śląsk" i "Mazowsze", a także przez spółdzielnie mieszkaniowe i związek pracodawców - to tylko niektóre pomysły na upowszechnianie idei oddawania krwi w ramach rozpoczynającej się w najbliższych dniach kampanii "Wakacyjna Kropla Życia". *

Co dziesiąty leczony w polskich szpitalach pacjent wymaga przetoczenia krwi. Rocznie w Polsce przeprowadza się nawet 2 miliony transfuzji. Zarejestrowano prawie 0,5 mln krwiodawców. Wskaźnik na tysiąc mieszkańców daje Polsce niewysoką pozycję na tle innych krajów europejskich - wynosi 25,4, podczas gdy w krajach zachodnich to 40,0 - 60,0.

Krwi najbardziej brakuje zawsze w okresie wakacyjnym, bo wielu honorowych krwiodawców wyjeżdża wtedy na urlopy. Dlatego organizatorzy akcji Wakacyjna Kropla Życia rozpoczynają ją latem, ale planują jej kontynuację również po wakacjach.

Akcja zostanie zainaugurowana w najbliższą niedzielę podczas V Wielkiego Pikniku Pszczyńskiego w Pszczynie (Śląskie), gdzie promowana będzie idea krwiodawstwa i prowadzony pobór krwi. Kolejna duża impreza wpisana w tę kampanię odbędzie się 1 lipca w Krakowie. Sms-y zachęcające do honorowego oddawania krwi wyśle do swoich klientów jedna z sieci telefonii komórkowej, planowany jest też konkurs na stylowy gadżet dla honorowych krwiodawców.

"To nie przypadek, że akcja jest inaugurowana właśnie w województwie śląskim. Dwie wielkie tragedie, które dotknęły w ostatnim czasie śląską aglomerację - na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich oraz w kopalni +Halemba+ utwierdziły nas w przekonaniu, że w każdej chwili potrzebna może być krew dla ratowania ludzkiego życia" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes Izby Gospodarczej Eksporterów i Importerów w Mysłowicach Mieczysław Barański.

W gronie inicjatorów akcji, oprócz Izby, jest również Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, Polski Czerwony Krzyż, Konfederacja Pracodawców Polskich, Krajowa Izba Gospodarcza oraz zespoły pieśni i tańca "Śląsk" i "Mazowsze".

Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach prof. Paweł Lampe podkreślił podczas konferencji, że krew w szpitalach to cenny lek, używany ściśle według procedur. "Zachęcam do tej formy codziennej solidarności. W każdej chwili to my lub ktoś z naszych bliskich może krwi potrzebować" - powiedział.

Krew można oddawać w 21 działających w Polsce Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w ich oddziałach terenowych oraz podczas akcji wyjazdowych, prowadzonych przez te placówki w specjalistycznych ambulansach. Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 roku życia - mężczyźni nie więcej niż 6 razy w roku, a kobiety - 4 razy.

Jak podkreślają pracownicy polskiej służby krwi, system jest bezpieczny zarówno dla dawców, jak i biorców - dawcy są za każdym razem badani przez lekarza, a krew jest badana m.in. w kierunku nosicielstwa wirusów B i C zapalenia wątroby, wirusa HIV i zakażenia kiłą.

Patronat nad akcją objęli ministrowie zdrowia, kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałek Sejmu. (PAP)

lun/ pz/ mag/

16:08 07/06/18

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)