Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wkrótce ruszy konkurs "Z innowacją bezpieczniej w górnictwie"

0
Podziel się:

Wkrótce nadzór górniczy ogłosi pierwszą edycję konkursu "Z innowacją
bezpieczniej w górnictwie". Chce wyróżnić w nim innowacyjne rozwiązania, wprowadzone w zakładach
wydobywczych dla poprawy bezpieczeństwa pracy. Rozstrzygnięcie nastąpi przy okazji Barbórki.

Wkrótce nadzór górniczy ogłosi pierwszą edycję konkursu "Z innowacją bezpieczniej w górnictwie". Chce wyróżnić w nim innowacyjne rozwiązania, wprowadzone w zakładach wydobywczych dla poprawy bezpieczeństwa pracy. Rozstrzygnięcie nastąpi przy okazji Barbórki.

"Cały czas poszukujemy pomysłów na pokazywanie nowoczesności polskiego górnictwa i rozwijania zdrowej rywalizacji, która przekłada się na zmianę mentalności górników i poprawę warunków ich pracy. Konkursem +Z innowacją bezpieczniej w górnictwie+ chcemy wskazywać najlepsze w ostatnich latach rozwiązania techniczne lub organizacyjne. Kapituła będzie je oceniać na podstawie wymiernych mierników efektywności" - poinformował w piątek prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Piotr Litwa.

Wnioski do konkursu będzie można zgłaszać do 15 października. Kapituła będzie mogła nagrodzić nie tylko zespoły autorskie, których członkowie wymyślili innowacyjne rozwiązania, ale także zakłady, gdzie je wdrożono, poprawiając tym samym bezpieczeństwo.

Według Litwy krzewienie innowacyjności w przedsiębiorstwach wydobywających kopaliny to jedno z ważnych zadań nadzoru górniczego. Chodzi o promowanie opracowanych przez naukowców, racjonalizatorów i wynalazców rozwiązań, które wdrożone w zakładach górniczych przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa.

Wraz z WUG ogólnopolski konkurs przygotowuje działająca od 16 lat Fundacja "Bezpieczne Górnictwo" im. prof. Wacława Cybulskiego. W piątek w Katowicach obradowało zgromadzenie fundatorów tej instytucji, które powiększyło się o trzy firmy - Kopalnię Soli Wieliczka oraz spółki Rudpol-Opa i MWM Elektro. W sumie fundację wspierają obecnie 42 przedsiębiorstwa górnicze lub pracujące na rzecz przemysłu wydobywczego, a także instytuty naukowe i badawcze oraz osoby prywatne.

Jednym z celów nowego konkursu WUG i fundacji jest wyzwolenie inicjatyw i swoistej rywalizacji w poszukiwaniu i wprowadzaniu nowych pomysłów i rozwiązań w górnictwie - zarówno tym podziemnym, jak i odkrywkowym i otworowym. Chodzi np. o nowatorskie rozwiązania dotyczące wentylacji i klimatyzacji pod ziemią, lokalizacji pracowników w zagrożonych rejonach, beziskrowej telefonii i transmisji, kombajnów chodnikowych czy systemów metanometrii.

WUG od kilku lat stawia na promocję dobrych praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa, opisując na swoich stronach internetowych nowatorskie rozwiązania i technologie, wdrażane przez górnicze firmy. Natomiast osoby, które wykazały się odwagą, rozsądkiem i potrafiły prawidłowo zadziałać w obliczu zagrożenia, wyróżniane są tytułami "Dzielny górnik". Co roku nagradzane są też najlepsze prace dyplomowe w dziedzinie bezpieczeństwa. W ubiegłym roku wyróżniono Monikę Gołąb z Politechniki Wrocławskiej za pracę magisterską "Stres jako czynnik środowiska pracy".(PAP)

mab/ mki/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)