Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wkrótce ruszy Uniwersytet Łódzki dla Dzieci

0
Podziel się:

"Dlaczego chłopaki nie płaczą, a złość piękności szkodzi?" i "Dlaczego
biedronki mają kropki?" - to niektóre tematy wykładów przygotowanych podczas pierwszej edycji
Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci. Zajęcia na łódzkiej uczelni ruszają w październiku i będą
bezpłatne.

*"Dlaczego chłopaki nie płaczą, a złość piękności szkodzi?" i "Dlaczego biedronki mają kropki?" - to niektóre tematy wykładów przygotowanych podczas pierwszej edycji Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci. Zajęcia na łódzkiej uczelni ruszają w październiku i będą bezpłatne. *

"Jesteśmy chyba jedynym uniwersytetem w Polsce, który będzie miał bezpłatne zajęcia dla dzieci, gdyż zwykle uniwersytety dziecięce są odpłatne" - zapowiedziała w środę na konferencji prasowej pełnomocnik rektora Uniwersytetu Łódzkiego ds. promocji Julita Czernecka.

Projekt adresowany jest do dzieci w wieku 7-12 lat i ma na celu popularyzację wśród najmłodszych wiedzy z zakresu nauk humanistycznych, ekonomicznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych. Zapisy rozpoczną się 1 października a inauguracja odbędzie się 24 października.

"To przedsięwzięcie ma na celu popularyzację wśród dzieci wiedzy z bardzo szerokiego zakresu, a nasza oferta jest bardzo bogata" - przekonywał rektor prof. Włodzimierz Nykiel.

W programie dziecięcego uniwersytetu, obok wykładów, na najmłodszych studentów czekają także atrakcyjne warsztaty podzielone na grupy wiekowe: 7-9 oraz 10-12 lat m.in. "Gdzie mieszka książka?", "Film - jak to jest zrobione?", "Historia pieniądza", "Rzecz o kryminalistyce" czy też "Jak oswoić smoka?". Przygotowano także serię spotkań skierowanych do rodziców z zakresu wychowania dzieci; rodzice będą mogli się dowiedzieć m.in. jak radzić sobie z niepowodzeniami dziecka w nauce czy problemami wieku dorastania.

Od 1 października rodzice będą mogli zapisywać dzieci na poszczególne warsztaty i wykłady na stronie internetowej www.dzieci.uni.lodz.pl. O przyjęciu decydować będzie kolejność zgłoszeń. Przedstawiciele uczelni liczą, że w warsztatach wziąć będzie mogło udział ok. 400 dzieci, a w wykładach, które odbywać się będą w dużej auli na wydziale prawa - nawet kilka tysięcy najmłodszych słuchaczy.

Przyjęte dzieci otrzymają status studenta Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci. Zajęcia odbywać się będą w niedzielę, co dwa tygodnie i trwać będą od 90 do 120 minut. Dziecko w ciągu roku akademickiego może uczestniczyć w dowolnej liczbie wykładów oraz maksymalnie w pięciu warsztatach. Za udział w każdym warsztacie otrzyma dyplom, a po zebraniu pięciu, otrzyma dyplom ukończenia uniwersytetu.

Zajęcia poprowadzą wykładowcy uczelni, a także studenci z Kół Naukowych. Swoje zajęcia dla dzieci przygotowali także partnerzy projektu: Se-ma-for i Teatr Pinokio.

Władze uczelni podkreślają, że udział w zajęciach będzie bezpłatny i dziecięcy cykl nie będzie finansowany ze środków własnych uczelni czy dotacji, ale z pieniędzy pochodzących z Funduszu Innowacyjnej Edukacji Uniwersytetu Łódzkiego, na który wpłacają firmy współpracujące z uczelnią.

"To jest początek tego Funduszu. Dla nas ważne jest to, że pozyskaliśmy dodatkowe źródło finansowania i nie jest to wykorzystywanie tego, co otrzymujemy z ministerstwa albo z opłat za studia. Spodziewamy się, że w tym roku w Funduszu zgromadzonych zostanie ok. 100 tys. zł. Myślę, że to jest dobry początek" - podkreślił rektor UŁ. Pierwszy rok działania dziecięcego uniwersytetu kosztować ma ok. 40-45 tys. zł.

To druga uczelnia w Łodzi organizująca zajęcia dla dzieci. Od trzech lat Łódzki Uniwersytet Dziecięcy działa na Politechnice Łódzkiej.

Pierwszy uniwersytet dziecięcy powstał na Uniwersytecie w Tybindze w 2002 roku. Kolejny na Uniwersytecie w Wiedniu w 2003 r. Obecnie prawie na każdej wyższej uczelni w Niemczech i Austrii jest taka placówka. W Polsce uniwersytety dla dzieci działają od 2007 roku; obecnie funkcjonują już w kilkunastu miastach.(PAP)

szu/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)